Festiwal Wolontariatu „Ochotnicy Warszawscy” – zaproszenie

2019-05-22

Zapraszamy koordynatorów i organizatorów wolontariatu do udziału w Festiwalu Wolontariatu „Ochotnicy Warszawscy”.

Zapisy przyjmowane są pod poniższym linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/1o72XH5aYgPo2XnjRcNXks1f4sI_97-u8lxfI8T7zRqg/edit

Bądźcie z nami!

PROGRAM WYDARZENIA:

DZIEŃ 1 piątek 7 CZERWCA .

10:30 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

10:50 POWITANIE

11:00 DEBATA : „Koordynator w obliczu wyzwań. Jak w morzu zadań wciąż mieć chęci do działania?”

Koordynatorzy wolontariatu to osoby, które w swojej pracy łączą wiele ról i spełniają oczekiwania wielu osób. Czasami koordynowanie wolontariatu to ich dodatkowe zajęcie niezależne od obowiązków służbowych. Są liderami dla zespołu wolontariuszy –często rozproszonego i bardzo zróżnicowanego, którzy oczekują dobrze zorganizowanego przydziału zadań. Są podwładnymi, przed którymi stawia się plany do realizacji. Są adresatami potrzeb i oczekiwań beneficjentów organizacji. Są także współpracownikami osób, które w wolontariacie nie zawsze widzą wartość. Każda z tych ról wymaga pakietu umiejętności i kompetencji.

Co stoi na przeszkodzie w rozwoju wolontariatu z perspektywy koordynatora?

Gdzie szukać zasobów potrzebnych do realizacji działań?

W co zainwestować, by działać efektywnie ?

Jak być zaangażowanym i zachować balans?

Na te i inne pytania odpowiedzi poszuka Paweł Oksanowicz, który poprowadzi debatę, a udział w niej wezmą:

– Joanna Garsztka – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

– Iwona Miller – Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

– Wojciech Grabiec – Alior Bank

12:00 PREZENTACJA DOBRYCH PRAKTYK

W krótkich, 10-cio minutowych prezentacjach zaproszeni koordynatorzy opowiedzą jaka jest ich recepta na dobrze działający wolontariat.

Marcin Świderski – Biblioteka Publiczna Dzielnicy Wawer

Ewa Szuster –Hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej

Paulina Zając – Staromiejski Dom Kultury

12:45 PRZERWA NA KAWĘ

13:00 WARSZTATY

Warsztaty odbywają się równolegle, możliwość uczestnictwa w jednym, wybranym warsztacie.

Warsztat 1.Wybieram mądrze, działam efektywnie! Warsztat z zarządzania sobą w czasie

Masz na głowie projekty, organizację, wolontariuszy, a do tego setkę prywatnych zobowiązań?

Czujesz, że się nie wyrabiasz i coraz częściej masz wrażenie, że nie wiesz, w co włożyć ręce?

Nie jesteś pewna/ien, czy w najwłaściwszy sposób gospodarujesz czasem?

Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, ten warsztat jest właśnie dla Ciebie!

Podczas półtoragodzinnego spotkania będziecie pracować nad poprawą Waszej jakości życia i zmniejszenia stopnia zabiegania. Dokonamy tego poprzez zapoznanie was z wiedzą i narzędziami, które pozwolą wam zanalizować swój styl organizowania życia i podjąć decyzje dotyczące zmian w planowaniu działań i podejmowaniu się zobowiązań. Zaprezentujemy również zasady i narzędzia planowania (m.in. określanie kręgu wpływu, reguła Pareto, krzywa REFA, matryca Eisenhowera).

Chcemy, by to spotkanie było dla Ciebie inspiracją do zmiany!

Warsztat poprowadzi Małgorzata Tur – socjolog, doświadczony trener i edukator, ale także: międzynarodowy prezes globalnego ruchu na rzecz pokoju, właścicielka firmy, chórzystka, wolontariuszka, działkowiec oraz mama dwójki nastolatków. Godząc ze sobą wiele życiowych ról, stała się mistrzynią w organizowaniu swojego czasu i podejmowaniu właściwych decyzji co do kierunku swojego życia i jest gotowa tą wiedzą i umiejętnościami się z Tobą podzielić!

Warsztat 2. Dobrostan i regeneracja koordynatorek i koordynatorów wolontariatu w pigułce.

W trakcie spotkania przyjrzymy się temu, co może pomóc utrzymać równowagę i dbać o swój dobrostan w zaangażowaniu społecznym. Czym jest wypalenie w działalności społecznej? Jak poświęcana sobie uwaga może pomóc go uniknąć? Co mogę dla siebie zrobić, gdy czuję, że tracę balans? Poznamy i wypróbujemy najprostsze sposoby zadbania o siebie (self-care).

Warsztat poprowadzi: Natalia Sarata – edukatorka, socjolożka, trenerka, badaczka, od 2002 roku zaangażowana w trzeci sektor. Tworzyła organizacje i nimi zarządzała, pracowała w NGOsach zawodowo i wolontariacko. Wypaliła się aktywistycznie kilka lat temu, teraz sama wspiera społeczników/czki i działaczy/czki w trosce o swój dobrostan w ramach inicjatywy „RegenerAkcja dla zmęczonych aktywistek i aktywistów”: www.facebook.com/regenerakcja/

Warsztat 3. Gotowi na zmiany – przygotowanie organizacji i współpracowników na przyjęcie wolontariuszy.

Podczas warsztatu wspólnie zastanowimy się jak zadbać o potrzeby pracowników organizacji tak, aby postrzegali wolontariuszy jako wartościowych członków zespołu, w oparciu o model wprowadzania zmiany K. Lewina.

Porozmawiamy o delegowaniu zadań, opracowaniu procedur, przygotowaniu stanowisk wolontariackich tak, by były działały z korzyścią dla zespołu.

Warsztat poprowadzi: Anna Żelazowska – Kosiorek – trenerka i koordynatorka projektów w Fundacji Robinson Crusoe

14:30 PRZERWA NA LUNCH

15:00 FINAŁ GIEŁDY KORZYŚCI 15:00 STOLIKI EKSPERCKIE

Oba punkty programu mają swobodny charakter i odbywają się równolegle.

GIEŁDA KORZYŚCI

Zapraszamy do aktywnego udziału w nowej formule targów wolontariatu – Giełdzie Korzyści. Przedmiotem Giełdy są korzyści, które koordynatorzy/organizatorzy chcą zapewnić swoim wolontariuszom. Wielu z nich ma kłopot oraz ograniczone możliwości zapewnienia benefitów ochotnikom, a chciałoby to zrobić czy to w podziękowaniu za ich pracę, czy w celu integrowania zespołu, wzmocnienia ich motywacji i in. Giełda korzyści to możliwość podzielenia się tym, czym koordynatorzy dysponują i chcą/mogą się podzielić. Mogą być też rzeczywistym dzieleniem się ofertami pracy dla wolontariuszy poprzez współpracę między organizacjami np. w naszej fundacji potrzebujemy wolontariusza, który zrobi zdjęcia na festynie, w zamian zapraszamy waszych wolontariuszy na zwiedzanie naszej wystawy itp.

Giełda będzie trwała cały pierwszy dzień festiwalu i będzie miała swobodną formułę. Każdy uczestnik przy rejestracji otrzyma formularz-wizytówkę, gdzie opisze co może dać i czego potrzebuje. Na jednej ze ścian będzie miejsce na umieszczenie tych wizytówek tak, by każdy uczestnik mógł się z nią zapoznać i w przerwach również porozmawiać z konkretnym koordynatorem. Przez cały dzień w luźniejszych momentach, czy przerwach będzie czas na sieciowanie, wymianę korzyści. Momentem skupienia wokół tego tematu będzie czas po lunchu, kiedy spotkamy się na podsumowaniu targów.

Finał moderowała będzie Anna Żelazowska-Kosiorek.

STOLIKI EKSPERCKIE

Czas po lunchu to również moment na indywidualne konsultacje i spotkania z ekspertami. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie podzielą się

Dariusz Pietrowski – Aspekty formalno-prawne

Dariusz Pietrowski – o wolontariacie wie wszystko, członek Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, kierownik Zespołu Korpusu Solidarności (Narodowy Instytut Wolności)

Michał Rżysko – Promocja działań i projektów, komunikacja

Michał Rżysko –specjalista od koordynowania projektów, promocji i pozyskiwania funduszy, Jest współpracownikiem Polskiego Stowarzyszeniem Fundraisingu, Fundacji Orlen Dar Serca, Toruńskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Stowarzyszenia BORIS dla których prowadzi warsztaty, szkolenia i konsultacje.

Małgorzata Leszko – Wolontariat szkolny i młodzieżowy

Małgorzata Leszko – koordynatorka programów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli w Centrum Edukacji Obywatelskiej

DZIEŃ 2 sobota 8 CZERWCA .

Wolontariat w praktyce czyli AKCJA WOLONTARIACKA

11:00 – tworzenie szarpaków dla podopiecznych Fundacji Viva!

Misją Fundacji jest działalność charytatywna i edukacyjna, w zakresie: opieki i pomocy zwierzętom bezdomnym, porzuconym lub okrutnie traktowanym. Wspieranie działań w zakresie ochrony środowiska. Propagowanie i upowszechnianie informacji na temat zdrowego stylu życia i żywienia. Więcej informacji na http://www.viva.org.pl/

Działanie prowadzone w ramach projektu „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrujące działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.