ZAPRASZAMY NA FESTIWAL OCHOTNIKÓW WARSZAWSKICH

2021-05-28

ZAPRASZAMY NA FESTIWAL OCHOTNIKÓW WARSZAWSKICH

PROGRAM WYDARZENIA

9 czerwca AKCJA WOLONTARIACKA: Pies przewodnik – wstęp bez przeszkód!

W tym roku Festiwal rozpoczynamy akcją wolontariacką! Będzie to akcja edukacyjno- informacyjna na temat dostępności przestrzeni publicznej dla osób z psami przewodnikami oraz psami uczącymi się na psy przewodniki. Pomimo iż przepisy zezwalają wchodzić psom przewodnikom do obiektów w przestrzeni publicznej nie wszyscy o tym wiedzą i zdarza się, że zakazują im wstępu lub zostają wyproszone. W naszej akcji chcemy informować osoby pracujące w sklepach/ punktach usługowych i innych obiektach o tych prawach.  Wolontariusze odwiedzą obiekty w różnych rejonach Warszawy i opowiedzą o prawach osób niewidomych oraz przekażą broszurę informacyjną. Do udziału w akcji wolontariackiej zapraszamy wszystkie zainteresowane, chętne osoby.

 Do zadań wolontariuszy będzie należało:

– obecność online na spotkaniu informacyjno-szkoleniowym 7 czerwca w godz. 17:00-18:00 –  w trakcie spotkanie wolontariusze dowiedzą się: jakie są prawa osób z psami przewodnikami i psów uczących się na psy przewodniki, jak mówić o tych prawach, poznają szczegóły „techniczne” skąd i kiedy odebrać broszury, w jakim rejonie będą wykonywali zadania,  omówimy aspekty formalne

– udział w akcji czyli opowiedzenie o celu akcji – prawach osób niewidomych z psami przewodnikami oraz wręczenie broszur informacyjnych –  ok 2-3 godz. w dn. 9 czerwca

– zrobienie zdjęcia z uczestnictwa w akcji

ZGŁOSZENIA do udziału przyjmujemy poprzez FORMULARZ REJESTRACYJNY

Naszymi partnerami w akcji są Fundacje: Pies Przewodnik oraz Vis Maior, które szkolą psy przewodniki i przekazują je osobom niewidomym.


10 czerwca godz. 12:00-13:00 Warszawska Debata Wolontariacka

Rola wolontariatu w budowaniu kariery zawodowej i osobistej

Wydarzenie jest bezpłatne.

Obowiązują ZAPISY  przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.

Pogląd, że wolontariat to tylko dawanie, chyba na dobre odszedł już do lamusa. Coraz częściej zwracamy uwagę na obustronność relacji wolontariackiej, a korzyści dla wolontariuszy i organizatorów stają się dostrzegalnymi elementami działań pomocowych. Dlatego właśnie podczas tegorocznej Warszawskiej Debaty Wolontariackiej porozmawiamy o tym, jak wolontariat może pomóc w budowaniu kariery osobistej i zawodowej.

Naszych gości zapytamy m.in. o to, jak dobrze wyważyć proporcje między rozwojem osobistym a chęcią pomagania, jak opowiadać o własnym doświadczeniu w wolontariacie językiem korzyści, co potencjalni pracodawcy cenią w wolontariuszach, a także czy grozi nam niebezpieczeństwo egoistycznego wykorzystywania wolontariatu wyłącznie do własnych interesów.

W debacie udział wezmą:

– Agata Dobrowolska – Fundacja Academia Iuris

– Olimpia Pordes –Nathan – Fundacja Big Brother Big Sister Poland

– Paweł Grabowski – Mondelez Polska

Debatę poprowadzi: Katarzyna Osior – Szot,  ekspertka ds. wolontariatu, menedżerka projektów społecznych, trenerka kompetencji komunikacyjnych, członkini Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu. Pracowała jako koordynatorka wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w Fundacji Legii. W Stowarzyszeniu Centrum Wolontariatu współtworzy z partnerami biznesowymi programy wolontariatu pracowniczego. Pasjonuje się językiem w działaniu – doktoryzuje się w Instytucie Języka Polskiego UW, prowadzi autorskie warsztaty dotyczące komunikacji i zagadnień językowych, współpracuje z Fundacją Języka Polskiego. Powoli odkrywa, że jej największym talentem jest zdolność do wywoływania zmian na lepsze w ludziach i organizacjach, co daje jej mnóstwo życiowej radości – nawet więcej niż jedzenie czekolady i picie herbaty Russian Earl Grey. 😊


10 czerwca godz. 13:30 -15:30 warsztat Mural – praktyczne narzędzie prowadzenia spotkań online

Liczba miejsc ograniczona .

Obowiązują ZAPISY przez  FORMULARZ REJESTRACYJNY

Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.

Spotykając się online oszczędzamy na papierze i znacznie łatwiej zachowujemy wszystkie myśli i wątki dyskusji, a to dzięki wirtualnym tablicom takim jak Mural (i podobne alternatywy np. Miro). Podczas warsztatu poznamy funkcje tego narzędzia, zarówno graficzne (np. przygotowanie sobie szablonu przed warsztatem, wykorzystywanie gotowych elementów) jak i facylitacyjne (używanie głosowania, prezentowania, kierowania uwagą uczestników i uczestniczek).

Prowadzenie: Kamil Śliwowski – Trener kompetencji cyfrowych, od kilkunastu lat uczy jak korzystać z technologii efektywnie i zdrowo. Ponad 10 lat związany z globalną organizacją Creative Commons jako lead ds. edukacji i konsultant. Najbardziej lubi uczyć się poprzez uczenie innych. Tworzy newsletter poświęcony nowoczesnej edukacji na otwartezasoby.pl, współpracuje z Fundacją Szkoła z Klasą oraz Sektor 3.0.


11 czerwca godz. 10:00 – 12:30  Warsztat „Skąd brać pomysły do działania? Warsztat o kreatywnej pracy zespołowej”

Liczba miejsc ograniczona

Obowiązują ZAPISY przez FORMULARZ REJESTRACYJNY

Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.

Dobrych pomysłów nigdy za wiele! Pozwalają skuteczniej rozwiązywać problemy (także problemy dotyczące rozwijania programów wolontariatu), znajdować nowe możliwości i osiągać ważne cele. Praktyczna kreatywność to umiejętność wymyślania takich właśnie, nowych, oryginalnych i użytecznych w praktyce pomysłów. Można się jej nauczyć i temu poświęcony jest ten warsztat. To szybki i praktyczny kurs online, którego celem jest podniesienie skuteczności wymyślania i wprowadzania w życie dobrych pomysłów. Kurs buduje sposób myślenia sprzyjający kreatywności i pokazuje konkretne techniki (które będziesz mogła/mógł wykorzystać w swojej pracy) – od szukania inspiracji przez generowanie rozwiązań po wybór pomysłów. Wszystko merytorycznie i sympatycznie.

Warsztat poprowadzi: Łukasz Maźnica z Fundacji Warsztat Innowacji Społecznych. Łukasz jest wykładowcą, trenerem design thinking oraz moderatorem wdrażającym procesy kreatywne i podejście design thinking na zlecenie zróżnicowanej grupy klientów (m.in. Fundacja dr Clown, Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, czy Klub Jagielloński). Podczas warsztatu podzieli się praktycznymi doświadczeniami dotyczącymi technik i narzędzi prowadzenia zespołowych procesów kreatywnych.


11 czerwca godz. 13:00-14:00 Webinar „Odkryj e-wolontariat i efektywnie współpracuj z wolontariuszami na odległość!”

Obowiązują  ZAPISY przez FORMULARZ REJESTRACYJNY

Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.

Macie doświadczenie w organizacji tradycyjnego wolontariatu, ale nie wiecie, jak przenieść go do sieci? Poszukujecie narzędzia, które pomogłoby Wam i Waszym wolontariuszom zorganizować realizację zadań przez Internet?  Zapraszamy do uczestnictwa w interaktywnym spotkaniu, które przybliży tematykę e-wolontariatu. Porozmawiamy o tym, czym jest e-wolontariat, jakie niesie ze sobą korzyści, a także kiedy warto go wprowadzić w Waszej organizacji. Poznamy także praktyczne narzędzie pozwalające na zdalną współpracę z  wolontariuszami. Będzie również czas na sesję Q&A. Korzystajmy z rozwiązań online, by wspólnie robić coś dobrego!

Webinar poprowadzi: Aleksandra Belina:  związana z trzecim sektorem od ponad dekady.  W latach 2011-2012 koordynatorka programu Wolontariatu Europejskiego w Stowarzyszeniu Promocji Wolontariatu. Obecnie pełni rolę Dyrektorki Programowej w Fundacji Dobra Sieć – organizacji, która od 2009 roku prowadzi dwa zasadnicze programy: E-wolontariat i Moje Stypendium. Działalność fundacyjną łączy z prowadzeniem badań o organizacjach pozarządowych w Polsce – jest doktorantką na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat prowadzi szkolenia dla organizacji społecznych, a największą przyjemność sprawia jej praca z ludźmi i dzielenie się wiedzą.


9/10/11 czerwca Prezentacje dobrych praktyk Wolontariat niejedno ma imię”

Przez trzy festiwalowe dni będziemy publikować artykuły, w których koordynatorzy wolontariatu z warszawskich organizacji i instytucji  opowiedzą  o nieoczywistych na pierwszy rzut oka pomysłach na wolontariat.

  • Jeśli chcesz zaopiekować się psem możesz pomóc osobom niewidomym z Fundacją ViS Maior
  • Jeśli lubisz pracę w ogrodzie możesz mieć wpływ na środowisko lokalne współpracując z Wolskim Centrum Kultury
  • Interesujesz się sztuką? Możesz wesprzeć uchodźców z Fundacją Ocalenie.

Prezentacje będą opublikowane na FB: @wolontariat.org.pl oraz FB: @ochotnicy warszawscy oraz na stronie www.ochotnicy.waw.pl i www.wolontariat.waw.pl

ZAPRASZAMY!

Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu ul. Nowolipki 9 b, Warszawa – koordynator projektu: Elżbieta Baranowska-Pytko, e-mail: baranowska-pytko@wolontariat.org.pl                                                                                 

Więcej informacji na: www.wolontariat.waw.pl,  www.ochotnicy.waw.pl