Relacja z Festiwalu Ochotników Warszawskich

2021-06-21

Kolejna edycja Festiwalu Ochotników Warszawskich już za nami. W tym roku tematem przewodnim był wolontariat nieoczywisty – zachęcaliśmy organizatorów, by tworzyć oferty wolontariackie wspierające organizacje lub instytucje na wielu płaszczyznach, bo wolontariat, to nie tylko działaniach kojarzone z główną misją organizacji. Możliwości ochotniczych działań jest wiele i są one bardzo zróżnicowane.

Festiwal rozpoczęliśmy akcją edukacyjną w przestrzeni miejskiej „Pies przewodnik – wstęp bez przeszkód!”. Nasi wolontariusze dotarli do ponad 150 miejsc w Warszawie z informacją  o prawie osób z psami przewodnikami oraz psami uczącymi się do przebywania w obiektach użyteczności publicznej. Ochotnicy rozmawiali z pracownikami i wręczali im broszury informacyjne. Wcześniej wolontariusze uczestniczyli w szkoleniu przygotowanym we współpracy z Fundacją Pies Przewodnik na temat pracy psów przewodników, uprawnień osób z psami przewodnikami i psów będących w trakcie szkolenia oraz podstaw savoir-vivre relacjach z osobami z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczęliśmy od Warszawskiej Debaty Wolontariackiej , w której udział wzięli – Agata Dobrowolska z Fundacji Academia Iuris,  Olimpia Pordes –Nathan z Fundacji Big Brother Big Sister Poland, Paweł Grabowski z firmy Mondelez Polska oraz Katarzyna Osior – Szot ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

Zaproszeni goście rozmawiali o tym, jaka jest „Rola wolontariatu w budowaniu kariery zawodowej i osobistej” . Paweł Grabowski mówił, że wolontariat daje możliwość nabywania kompetencji tj. umiejętność pracy w zespole, zarzadzania wizją i celem, czy praktycznego radzenia sobie z problemem ale też niesie niewątpliwą wartość – możliwość robienie czegoś dla innych, a społeczne zaangażowanie pracowników jest też coraz częściej doceniane przez pracodawców. Olimpia Pordes-Nathan zwróciła uwagę, że dzięki wolontariackiemu zaangażowaniu okazuje się, że możemy „zarabiać” nie tylko w materialnej walucie. Umiejętności, zebranie nowych doświadczeń, skonfrontowanie się z innością to olbrzymia wartość, którą daje wolontariat. Potwierdziła to też Agata Dobrowolska mówiąc, że wolontariat może być bezpiecznym „poligonem doświadczalnym” rozwoju osobistego i kształtowania kompetencji społecznych. Paneliści zwrócili też uwagę na rafy, które mogą napotkać ochotnicy tj. trudności z pogodzeniem wymagań czasowych  życia prywatnego, zawodowego i wolontariackiego. Dużą rolę może spełnić tu koordynator wolontariatu ustalając granice bezpiecznego zaangażowania ochotników, by był on na optymalnie stałym i wysokim poziomie.

Po debacie przyszedł czas na dwudniowe warsztaty dla organizatorów wolontariatu: „Mural – praktyczne narzędzie prowadzenia spotkań online” oraz „Skąd brać pomysły do działania? Warsztat o kreatywnej pracy zespołowej”.

Na zakończenie koordynatorzy wzięli udział w webinarze „Odkryj e-wolontariat i efektywnie współpracuj z wolontariuszami na odległość!”.

Przez trzy festiwalowe dni mogliśmy też poznawać ciekawe, nieoczywiste projekty wolontariackie.   Swoimi pomysłami na dobry i różnorodny wolontariat podzieliły się przedstawicielki Fundacji Vis Maior, Wolskiego Centrum Kultury i Fundacji Ocalenie.

Kolejny Festiwal za nami. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli wszyscy spotkać się osobiście 🙂 Dziękujemy za Waszą aktywną obecność!

Fotorelacja z akcji edukacyjnej „Pies przewodnik – wstęp bez przeszkód!”