Wolontariat – okazja, by otworzyć się na drugiego człowieka

2021-11-23

Nie ma jednego idealnego przepisu na udany wolontariat. Jest natomiast pewne, że przynosi on ogromną satysfakcję i jest wręcz uzależniający. O tym, jak wolontariat może stać się sposobem na życie mówi Jakub Nowak – koordynator wolontariatu Pogotowia Harcerek i Harcerzy w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, laureat I miejsca w konkursie Koordynator Wolontariatu Roku 2020×  organizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w rozmowie z Kingą Komorowską.

 

Kinga Komorowska: Dlaczego zdecydował się Pan na działalność w wolontariacie? Skąd zainteresowanie taką dziedziną?

Jakub Nowak: Wolontariatem zajmuję się już od wielu lat. Wszystko zaczęło się od tego, że zostałem harcerzem w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. To tam instruktorzy, których poznałem zaszczepili we mnie, jako młodym człowieku chęć niesienia pomocy innym. To wychowanie w ZHR, plus to wyniesione z domu wpłynęło na gotowość do działania i ręce zawsze gotowe do pracy.

K. K.: Czy wolontariat wyróżnia się czymś szczególnym? Co jest w nim wyjątkowego, że tak bardzo pochłania?

J. N.: Pomaganie drugiemu człowiekowi jest zawsze dobrym doświadczeniem. Uśmiech drugiego człowieka, dobre słowo, które można usłyszeć, działa jak niesamowity napęd do działania. Jest to możliwość kontaktu z drugim człowiekiem – innymi wolontariuszami, beneficjentami naszej pomocy, koordynatorami itd. Stwarza okazję, by otworzyć się na drugiego człowieka i spojrzeć na niego po bratersku, z miłością. Jest doświadczeniem, że niesiona pomoc przynosi owoce, które często można zaobserwować tu i teraz.

K. K.: Czym szczególnym wyróżnia się wolontariat w takiej organizacji, jaką jest Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej?

sdr
autor:

J. N.: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wychowuje młodego człowieka w poczuciu służby, tak że jest ona dla młodych pokoleń czymś naturalnym. Instruktorzy podczas pracy z młodzieżą angażują ich w różne działania. Podczas rozwoju harcerskiego poprzez system stopni harcerskich, instruktorskich, sprawności młodzi ludzie zdobywają poszczególne umiejętności, które mogą wykorzystać w późniejszym życiu.

K. K.: Jesteście dużą organizacją. Jakimi największymi akcjami możecie się pochwalić i od razu zapytam w jaki sposób przygotowujecie wolontariuszy do przeprowadzenia danych akcji?

J. N.: W historii ZHR może pochwalić się wieloma akcjami. Skupię się tu może na jednej, takiej szczególnej, którą była i jest Biała Służba. Jest to służba harcerska, która została zapoczątkowana za pontyfikatu Papieża św. Jana Pawła II podczas Jego pielgrzymek do Polski. Biała Służba jest dalej kontynuowana i ostatnio odbyła się podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie, gdzie 200 przeszkolonych ratowników Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR pojechało wspierać lokalne służby w zabezpieczaniu tego wydarzenia. 200 młodych ludzi, którzy zostawili wszystko i pojechali na drugi koniec świata, aby w dzień i w nocy pomagać pielgrzymom, dbać o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Przygotowania do takiej akcji trwały miesiącami. Pierwsi harcerze z ZHR zameldowali się w Panamie już pół roku przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży aby przygotować tam na miejscu wszystko na przybycie pozostałych.

Każde działanie, każde pole służby wymaga przygotowania, czasem tego czasu jest mniej, albo w cale go nie ma i trzeba działać trochę spontanicznie, ale doświadczenie wyniesione z wielu lat służby i pracy wychowawczej zdecydowanie się tu przydaje.

K. K.: W jaki sposób skoordynować działalność dużej grupy wolontariuszy? Jak sprawić, żeby każdy z nich czuł się wyjątkowy?

J. N.: Wszystko zależy od działania, które w danej chwili realizujemy, od tego jak bardzo jest ono złożone, ilu ludzi w nie angażujemy. W swoim doświadczeniu mam m.in. koordynację wolontariatu

btr
autor:

sportowego podczas Orlen Warsaw Marathon. Zespół wolontariuszy składał się z 2000 osób. Zorganizowanie takiej liczby wolontariuszy jest bardzo wymagające i wymaga wcześniejszego zaplanowania oraz podzielenia ich na podzespoły zadaniowe. Przy dużych działaniach najlepiej posiłkować się znanym z harcerstwa systemem zastępowym. Polecam książkę „System Zastępowy” R.E. Philippsa.

K. K.: Otrzymał Pan tytuł Koordynatora Wolontariatu Roku 2020. Z jakimi wyzwaniami mierzył się Pan, pełniąc tę funkcję?

J. N.: Tytuł Koordynatora Wolontariatu Roku 2020 otrzymałem za koordynację w Województwie Mazowieckim Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR – twór, który został powołany do wsparcia organów państwowych w walce z pandemią COVID-19. Podczas działań harcerki, harcerze oraz wolontariusze, którzy zgłosili się do nas z gotowością do działania, wspierali mieszkańców Mazowsza poprzez robienie zakupów, dostarczanie posiłków, pomoc w izolatoriach, szycie maseczek, itd. Blisko 500 pełnoletnich osób dzień w dzień od początku pandemii niosło chętną pomoc potrzebującym – bliźnim zamkniętym w domach.

K. K.: Na jakie wsparcie Pan jako koordynator wolontariatu może liczyć ze strony swojej organizacji?

J. N.: Ze strony władz ZHR mogę liczyć na pełne wsparcie i zaufanie do podejmowanych przeze mnie działań.

K. K.: Co chciałby Pan przekazać osobom, które mają chęć zaangażować się w wolontariat, ale mają obawy?

J. N.: Najlepiej zacznijcie działać, a obawy się rozwieją. Dostępnych jest wiele form wolontariatu. Poszukajcie czegoś co będzie Wam najbardziej pasować i odwagi, a później to już pójdzie z górki 😉

 

× Celem konkursu Koordynator Wolontariatu Roku 2021 jest promocja wolontariatu oraz docenienie roli organizatorów wolontariatu – koordynatorów, którzy na co dzień pracują z wolontariuszami, kierują ich pracą, wspierają, pomagają dokonywać właściwych wyborów w podejmowaniu aktywności wolontariackiej. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.

Nie czekaj i już dziś zgłoś koordynatora wolontariatu do konkursu Koordynator Wolontariatu Roku 2021. Serdecznie zapraszamy wszystkich koordynatorów wolontariatu działających w Warszawie, a szczególnie samych wolontariuszy i organizacje, w których działa wolontariat do udziału w konkursie – każdy z Was może zgłosić swojego kandydata. Szczegółowe zasady i regulamin znajdziecie TUTAJ