Relacja z akcji społecznej zorganizowanej przez szkołę w Pogwizdowie

2017-12-14
Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

 

W ramach działań Szkolnego Koła Wolontariatu w czerwcu br. Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie zakwalifikowała się do projektu „POZNAJ, DECYDUJ, DZIAŁAJ!- ROZWÓJ AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ MAŁOPOLSKICH UCZNIÓW”. Była to wielka radość, ale i wyzwanie dla  koordynatorek p. S. Kurczyny i R. Stokłosy ze względu na duże przedsięwzięcie, a niewielką szkołę w małej miejscowości.

Praca rozpoczęła się już pod koniec września, kiedy to zgodnie z planem odbyło się pierwsze szkolenie dla uczniów – wolontariuszy SKW pn. „Wolontariat – jedna z form aktywności obywatelskiej” przeprowadzone przez p. Berenikę Baranowską. Oprócz części merytorycznej, podczas której uczniowie otrzymali wiele ważnych informacji nt. wolontariatu, uczestnicy brali udział również w części warsztatowej, podczas której mogli wykazać się pomysłowością oraz współpracą w rozwiązywaniu poszczególnych zadań.

Kolejne szkolenie skierowane było dla rodziców, a dotyczyło „Rozwoju aktywności obywatelskich uczniów”. Poprowadziły je w bardzo ciekawy sposób p. Aleksandra Latocha i p. Berenika Baranowska. Pozwoliło ono poznać sylwetkę młodego obywatela, jego świat idei oraz wartości. Rodzice bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Potwierdza się teza, że wszystkie wartości wynosi się z domu.

Następne szkolenie „Jak poznać potrzeby innych?- diagnozowanie środowiska lokalnego” dla uczniów- wolontariuszy przeprowadziła p. Teresa Jankowska, pozwoliło ono poznać sposoby diagnozowania środowiska lokalnego. Podczas zajęć dało się zauważyć duże zaangażowanie uczniów, a co najważniejsze padła decyzja o rodzaju akcji społecznej.

Ostatnie warsztay „Metoda projektu- jak przygotować i zrealizować akcję społeczna?” poprowadził  p. Piotr Gajda, dzięki któremu wolontariusze dowiedzieli się w jaki sposób przeprowadzić akcję społeczną. Pełni energii i zapału przygotowali się do diagnozy środowiska lokalnego.

W dniu 3 października w ramach diagnozy środowiska lokalnego przeprowadzono wywiad grupowy. Na spotkanie zaproszono: koordynator Działu Pomocy Środowiskowej z GOPS w Bochni p. Sabinę Wyjadłowską, kierownik Ośrodka Zdrowia w Pogwizdowie p. Katarzynę Piotrowicz-Kruszynę, sołtys wsi p. Renatę Kowalczyk, proboszcza ks. Bronisława Kowalika oraz pedagoga szkolnego p. Dominikę Wójcik. Wolontariuszki: Gabriela Wełna, Mariola Broszkiewicz i Patrycja Tokarz przedstawiły zgromadzonym swoje pomysły i plany związane z projektem oraz brały udział w dyskusji. Ich inicjatywy zostały bardzo pozytywnie odebrane, goście zadeklarowali konkretną pomoc i współpracę.

Kolejnym punktem diagnozy środowiska lokalnego było wyjście do mieszkańców Pogwizdowa. Uczniowie zostali mile przyjęci, zaś seniorzy bardzo chętnie  poświęcili im swój wolny czas. Wyniki diagnozy pozwoliły na rozpoczęcie przygotowań do pikniku mającego na celu połączyć pokolenia. Zadanie było trudne, bowiem w jednym dniu i jednym miejscu każdy miał znaleźć coś dla siebie. Dzięki połączeniu sił wszystkich wolontariuszy, rodziców oraz dyrekcji i nauczycieli SP  przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane.

21 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. gen Józefa Bema w Pogwizdowie odbył się piknik pod hasłem „Łączymy pokolenia”. Impreza została zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu w ramach projektu „Poznaj, decyduj działaj” mającego na celu wsparcie aktywności obywatelskiej uczniów.

Organizatorom przedsięwzięcia przyświecała idea budowania zjednoczonej, wielopokoleniowej społeczności lokalnej wyznającej takie idee, jak tolerancja, empatia i szacunek dla starszych. W programie imprezy znalazło się wiele punktów, które umożliwiły realizację tego założenia. Wśród nich wymienić należy atrakcje w postaci pokazu ratownictwa technicznego i medycznego, konkursu wiedzy o Pogwizdowie, popisów uczniów szkoły tańca nowoczesnego i aerobiku.

Szczególną atrakcją otoczono seniorów. Z myślą o nich zorganizowano konsultacje medyczne i dietetyczne oraz salon piękności, gdzie panie mogły skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki i manicurzystki.

Uwiecznieniem imprezy był wieczór wspomnień seniorów, w czasie którego najstarsi mieszkańcy Pogwizdowa inspirowani archiwalnymi zdjęciami przywołali historie sprzed lat i dzielili się nimi z przedstawicielami młodszego pokolenia.

Podczas wieczornicy dokonano też podsumowania działań prowadzonych przez Szkolne Koło Wolontariatu, w tym działań związanych z realizacją zadań projektowych.

Piknik „Łączymy pokolenia” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony środowisk lokalnego, co dowodzi, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Sukces przedsięwzięcia utwierdza też w przekonaniu, że nie wszyscy popierają kult młodości i że występuje w społeczeństwie tęsknota do wartości sprawdzonych, kształtujących się pod względem czasu i doświadczenia.

 

Projekt „Poznaj, decyduj, działaj” został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.