Gruzińska Sieć Wolontariatu

2014-07-16
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

Gruzja ma wiele twarzy. Inną dla turystów, inną dla mieszkańców, tych osiadłych i tych, którym przypadł los uchodźców wewnętrznych po wojnie z Rosją w 2008 roku. Twarze Gruzji to także twarze pełnych poświęcenia ludzi podejmujących próby budowania społeczeństwa obywatelskiego poprzez promocję i popularyzację zaangażowania społecznego.

g1

Aby wesprzeć gruzińskie organizacje pozarządowe w promocji i popularyzacji wolontariatu wśród mieszkańców tego kaukaskiego kraju, Stowarzyszenie Solidarności Globalnej oraz Centrum Wolontariatu w Lublinie podjęły się zbudowania sieci Centrów Wolontariatu. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu „Pora na nas. Budowa sieci wolontariatu w Gruzji”, finansowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

g3

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano cykl szkoleń dla liderów organizacji pozarządowych, obrady międzysektorowe przy „okrągłym stole” dotyczące wprowadzenia ustawodawstwa w zakresie wolontariatu, a także wizytę studyjną Gruzinów w Polsce.

W pierwszych dniach lipca w czterech gruzińskich miastach – Tbilisi, Kutaisi, Zugdidi i Gori odbyły się szkolenia dotyczące zarządzania wolontariatem. Nasi partnerzy dowiedzieli się jak funkcjonuje wolontariat w Polsce, do jakich działań i w jaki sposób rekrutować wolontariuszy, jak zarządzać ich pracą, a także jak od podstaw zbudować Centrum Wolontariatu. W programie znalazły się także moduły dotyczące motywacji. Ważnym celem spotkania była wymiana doświadczeń i podzielenie się dobrymi praktykami.

g5

Podczas szkoleń uczestnicy otrzymali publikację ze specjalnie przygotowanymi materiałami przetłumaczonymi na język gruziński. Znalazła się tam poglądowo polska Ustawa o wolontariacie i organizacjach pożytku publicznego z 24 kwietnia 2003 r. z późniejszymi zmianami, a także praktyczne informacje dotyczące rekrutacji i zarządzania wolontariatem oraz pośrednictwa dla wolontariuszy.

g7

Uczestnicy szkolenia przejawiali bardzo duże zainteresowanie omawianymi tematami. Świadczyła o tym choćby ilość zadawanych pytań dotyczących możliwości wykorzystania przekazywanej wiedzy w rzeczywistości gruzińskiej.
Każdy z partnerów przygotował także szkicowy projekt funkcjonowania Centrum Wolontariatu w swojej organizacji.

g6

Potrzebujących pomocy jest w Gruzji bardzo wielu. Są to chociażby uchodźcy wewnętrzni, chorzy i niepełnosprawni czy dzieci ulicy.

Podczas wizyty przedstawicielom naszej organizacji udało się odwiedzić ośrodki dla uchodźców wewnętrznych w Gori i Shavshvebi, a także ośrodki prowadzone przez Caritas w Tbilisi. Mamy nadzieję, że spotkania, jakie tam odbyliśmy, zaowocują wkrótce nowymi wspólnymi projektami i działaniami.

g4

Przed nami wizyta Gruzinów w Polsce, spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, polskimi organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami oraz ich podopiecznymi, a potem wizyta ewaluacyjna w Gruzji.

Realizacja projektu rozpisana jest na 10 miesięcy. To dobry czas na to, żeby rozkręcić działania centrów i zbudować sieć. Organizacje będą jednak potrzebowały dalszego wsparcia, wymiany doświadczeń i konsultacji. Centrum Wolontariatu w Lublinie jest otwarte na dalszą współpracę.

jo