Mali odkrywcy wielkiego świata

2014-07-21
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

Indie, Afryka, Grecja, Hiszpania. To właśnie te kraje poznawali podopieczni klubu środowiskowego prowadzonego przez wolontariuszy programu MOST podczas pięciodniowego wypoczynku w malowniczo położonej miejscowości Zawieprzyce.

B1

W obozie wzięło udział szesnaścioro dzieci w wieku od 7 do 13 lat i ośmioro wolontariuszy, dzięki którym uczestnicy mogli przeżyć wspaniałą przygodę. Były pokazy strojów i makijażu rodem z Bollywood, afrykańskie gry sprawnościowe, nauka podstawowych zwrotów w różnych językach, połowy ryb w Wieprzu, wspaniała gra terenowa i wiele innych atrakcji.

B2

 

B7

 

Nie zabrakło także ruchu w postaci gier i zabaw na świeżym powietrzu.

B3

B8

W wyjeździe wzięły udział dzieci z zaniedbanej dzielnicy Lublina – Bronowic Starych, często z rodzin borykających się z różnego rodzaju problemami (bezrobocie, uzależnienia), dla których obóz był jedyną formą letniego wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Podopieczni, którzy na co dzień wolny czas spędzają na ulicach swojego osiedla, bawiąc się w bramach, klatkach schodowych czy po prostu na środku jezdni, mogli odetchnąć świeżym powietrzem, a także twórczo, pożytecznie i bezpiecznie spędzić wolny czas.

B11

B10

Organizacja wypoczynku pozwoliła wolontariuszom na efektywną pracę wychowawczą z dziećmi, które oderwane od środowiska ulicy, uczyły się poprawnych zachowań przy stole, zasad savoir-vivre oraz właściwych relacji zarówno w odniesieniu do rówieśników, jak i do dorosłych. Pięciodniowy wypoczynek pokazał, że nasi milusińscy bardzo szybko się uczą, są pomocni, uczynni i chętni do poznawania świata. To naprawdę bardzo miłe i inteligentne dzieciaki.

B5

Obóz był częścią całorocznej pracy wychowawczej polegającej na podejmowaniu działań środowiskowych, których celem jest poprawa sytuacji dzieci i młodzieży zamieszkujących obszary szczególnego ryzyka. Wolontariusze poprzez prowadzenie klubu środowiskowego, działań ulicznych czy indywidualnej pracy z dzieckiem i rodziną starają się wspierać proces wychowawczy, pomagać w nauce i stymulować jego rozwój psychofizyczny.

B4

Zadaniem wolontariuszy jest pokazanie dzieciom alternatywy do tego co proponuje ulica czy grupy rówieśnicze, wzbudzenie w nich pasji i zainteresowań, pokazanie na swoim przykładzie, że można żyć w sposób wartościowy, ciekawy i kreatywny. Że życie nie kończy się w kolejce po zasiłek z pomocy społecznej, że ich potencjał i inteligencja pozwolą osiągnąć o wiele więcej.

Ponad 10-letnia praca wolontariuszy w dzielnicy Bronowice Stare przynosi zadowalające efekty. Wyjazdy są bardzo dobrą formą pracy wychowawczej, ponieważ pozwalają na oddziaływanie na podopiecznych w sposób ciągły. Mamy nadzieję, że w przyszłości także będą znajdować się dobrzy ludzie, którzy poprzez wsparcie finansowe pomogą nam wychowywać młode pokolenie mieszkańców dzielnicy Bronowie Stare.

jo
fot. Natalia Kowalska