Międzykulturowy projekt w Areszcie Śledczym w Lublinie

2016-03-23
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

 

„Barwy Integracji” to tytuł projektu międzykulturowego zrealizowanego po raz drugi w Areszcie Śledczym w Lublinie przez wolontariuszy Centrum Wolontariatu. Złożył się na niego cykl zajęć z edukacji międzykulturowej, podczas których 14 osadzonych miało okazję wziąć udział w spotkaniach ze współpracującymi ze Stowarzyszeniem cudzoziemcami.

Goście przybliżyli realia panujące w krajach swojego pochodzenia, przeprowadzono zajęcia na temat Tanzanii, Ukrainy, Iranu i Hondurasu. Odbyły się także warsztaty poświęcone tematyce uchodźstwa oraz tworzeniu słownika międzykulturowego zawierającego wyjaśnienie podstawowych zjawisk i terminów z zakresu edukacji międzykulturowej. Każde spotkanie stwarzało możliwość do rozmów na ważne tematy, pogłębiania wiedzy o świecie, o jego mieszkańcach, poznawania osobistych historii cudzoziemców oraz ich doświadczeń związanych z pobytem w Polsce.

Celem projektu było wyposażenie skazanych w potrzebne w dzisiejszych czasach kompetencje międzykulturowe ułatwiające funkcjonowanie w środowiskach, w których obecne są osoby pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, coraz częściej spotykamy przedstawicieli innych narodowości w najbliższym otoczeniu, niejednokrotnie częścią naszych własnych życiorysów staje się migracja. Wielokulturowość jest faktem i od nas zależy, czy będziemy chcieli dążyć do kształtowania wzajemnie otwartych na siebie, chcących poznawać się, społeczności międzykulturowych, czy raczej wybierzemy postawę pełną obojętności na otaczający świat. Tego typu projekty, realizowane w różnych środowiskach, jak przyznali sami uczestnicy „Barw Integracji” są potrzebne, ponieważ dają szansę oraz przestrzeń do spotkań i rozmów, a dzięki temu możliwe staje się łamanie pewnych barier i stereotypów, co z pewnością otwiera drogę do budowania bardziej przyjaznego świata.

Pracownikom Aresztu Śledczego w Lublinie oraz wolontariuszom zaangażowanym w realizację projektu „Barwy Integracji” dziękujemy za współpracę.

Obraz1