Poznaliśmy laureatów konkursu dla wolontariuszy Barwy Wolontariatu

2015-06-15

Po raz czternasty poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla wolontariuszy „Barwy Wolontariatu”. Konkurs corocznie organizowany jest przez Sieci Centrów Wolontariatu w Polsce.

Różnorodność obszarów społecznych, w których pracują wolontariusze, pojawiające się nowe role i funkcje, które mogą pełnić sprawiają, że wolontariat w naszym kraju od lat jest szalenie barwny. Tak było i w tym roku. Spośród kilkuset zgłoszeń na poziomie regionalnym, a następnie ogólnopolskim, kapituła wybrała 10 finalistów, którzy reprezentowali różne środowiska i na co dzień podejmują różnorodne typy wolontariatu.

Od roku 2007 uroczystości nieprzerwanie patronuje Prezydent Rzeczypospolitej. Tak było i w tym roku. Prezydent ponadto uhonorował wyróżnieniami wolontariuszy, którzy w jego oczach zyskali uznanie i szacunek za podejmowane działania społeczne.

Gala Wolontariatu zorganizowana została we współpracy z Fundacją Orange oraz Kancelarią Prezydenta RP.

Wyróżnienia Prezydenta Rzeczypospolitej

Katarzyna Sierpotowska – pedagog i Monika Drogosiewicz – lekarz z Kliniki Onkologii w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie to duet, który od prawie 20 lat organizuje wakacyjne wyjazdy dla dzieci z chorobą nowotworową. „Wakacyjna Kropla Szczęścia” to dwutygodniowe kolonie dla dzieci i młodzieży będących w trakcie lub po leczeniu onkologicznym. Choroba zmienia całe życie dziecka i jego rodziny. Zabiera poczucie bezpieczeństwa, wprowadza chaos, niepewność, lęk i przerażenia. Wyjazdy te pozwalają wielu małym pacjentom często po raz pierwszy od momentu diagnozy na samodzielny wyjazd i spędzenie niezapomnianych chwil. Formuła kolonii wyzwala poczucie samoakceptacji i niszczy poczucie osamotnienia.

Pani doktor – Monika Drogosiewicz, w czasie wyjazdów kolonijnych zmienia obraz lekarza w oczach dziecka. Tańczy na dyskotece, śpiewa piosenki o krasnoludkach przy ognisku, przytuli gdy ktoś tęskni za mamą.
Katarzyna Sierpotowska – wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem, doskonałą organizacją i wspaniałymi atrakcjami. Paintball, skałki, olimpiady sportowe podczas których najważniejsze jest pokonywanie własnych słabości to tylko nieliczne z jej pomysłów. Pod jej okiem nawet najbardziej niepełnosprawne dzieci zdobywają najwyższe szczyty.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu Barwy Wolontariatu

I miejsce – Agnieszka Roszig

I miejsce Agnieszka Roszig

Radna gminy Kętrzyn i prezes Stowarzyszenia Mazurska Kosaczewina. Społecznie działa od 2009 r., kiedy z jej inicjatywy zawiązało się Stowarzyszenie Mazurska Kosaczewina. Działalność kierowanego przez Agnieszkę Roszig stowarzyszenia skupia się przede wszystkim na aktywizowaniu społeczności lokalnej, integracji międzypokoleniowej, kultywowaniu tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu. W roku 2011 Agnieszka Roszig zakłada amatorski zespół ludowy „Mazurska Kosaczewina”. W działalności stowarzyszenia Agnieszka Roszig stawia na współpracę z rozlicznymi organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury i samorządem gminy Kętrzyn. W 2014 r. z jej inicjatywy na cmentarzu w Koczarkach odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary (jeńców i robotników przymusowych) pobliskiego stalagu założonego przez Niemców w 1944 r. Kandydatura Agnieszki Roszig została rekomendowana przez Stowarzyszenie Mazurska Kosaczewina.

II miejsce – Martyna Foethke

II miejsce Martyna Foethke i Ewelina Kopic

Jest wolontariuszką od 4 lat w Stowarzyszeniu osób po endoprotezoplastyce biodra-BIODERKO i pomaga osobom niesprawnym ruchowo. Właśnie 4 lata temu po raz pierwszy zaoferowała swoją pomoc przy organizacji Paraspartakiady Osób Niepełnosprawnych gdzie z ogromnym zaangażowaniem pomagała odnajdywać się zawodnikom w konkurencjach sportowych. Dwa lata temu wzięła udział przy organizacji festynu prozdrowotnego Zdrowa Sobota, gdzie wspólnie z innymi wolontariuszami wspierała akcję Drużyny Szpiku przy rejestracji potencjalnych dawców. Prowadziła również dystrybucję ulotek prozdrowotnych stowarzyszenia Bioderko oraz wspierała pracę dwóch niepełnosprawnych wolontariuszy na wózkach. Martyna wspiera również członków stowarzyszenia we wszystkich imprezach poza Chodzieżą, bierze czynny udział podczas wyjazdów integracyjnych gdzie pełni rolę asystenta osoby niepełnosprawnej. Martyna brała również udział w akcjach charytatywnych prowadzonych przez stowarzyszenie Bioderko na operację i rehabilitację podopiecznej stowarzyszenia, młodej dziewczyny z porażeniem mózgowym oraz chłopaka chorego na białaczkę. Jej ogromne zaangażowanie podczas akcji sprawia że coraz więcej młodych osób widzi sens w pomaganiu innym.

III miejsce – Wolontariusze Ekoklubu Koniczyna przy Zespole Szkół nr. 3 w Pabianicach

III miejsce Wolontariusze Ekoklubu Koniczyna

Od 22 lat w zespole szkół nr 3 w Pabianicach im Legionów Miasta Pabianic działa wolontariat szkolny i Ekoklub „Koniczyna”. Na chwilę obecną liczy on 106 osób. Koordynatorem jest pani Urszula Masłowska, bez której – jak mówią uczniowie – nie dali by sobie rady. Działalność Pabianickich wolontariuszy jest bardzo różnorodna; dwa razy w roku zbierają żywność w ramach ogólnopolskiej akcji „podziel się posiłkem”, przygotowują świąteczne paczki dla rodzin wielodzietnych, ale do ulubionych zadań należą cotygodniowe wizyty w Domu Dziecka w Porszewicach – czyli wspólna nauka i zabawa. Do innego typu ich działalności można zaliczyć zbiórki makulatury, organizację szkoleń, spotkań młodzieży oraz happeningów, dzięki którym młodzi wolontariusze uświadamiają dlaczego warto oszczędzać wodę, segregować odpady czy oszczędzać energię. Za swoją pracę zostali nagrodzeni pucharem Prezydenta miasta Pabianic.

Ponadto w finale znaleźli się

  • Cieślik Marcin – nominowany przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu
  • Januszko Iwona – nominowana przez Julię Bartkowska, Wolontariuszkę Szkolnego Koła Caritas w Gimnazjum nr. 3 oraz XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie
  • Parzelska Anna – nominowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
  • Sobczyk Teresa – nominowana przez Dom Kultury RELAX w Łodzi
  • Stępka Malwina – nominowana przez Oddział Terenowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostródzie
  • Szkolny Klub Wolontariatu w Gimnazjum nr. 1 w Lędzinach – nominowany przez Gimnazjum nr. 1 im. Janusza Korczaka w Lędzinach
  • Wolontariusze Fundacji Gajusz – nominowani przez Fundacje Gajusz w Łodzi

Tegoroczna Gala Wolontariatu dobyła się w siedzibie Domu Kultury PROM w Warszawie. Uroczystość uświetnili występem muzycznym Anna i Jacek Przybysz.