Zaproszenie na debatę

Wolontariat kompetencyjny – jak firma może dzielić się czasem i umiejętnościami swoich pracowników? – zaproszenie na debatę

2020-09-21

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie zaprasza na debatę on-line poświęconą tematowi wolontariatu kompetencji, zapraszamy organizatorów i koordynatorów wolontariatu oraz przedstawicieli firm.

Debata odbędzie się w formie on-line 30.09.2020 (środa), godz. 10.00-12.00.

Wolontariat kompetencyjny – jak firma może dzielić się czasem i umiejętnościami swoich pracowników?

O ile zostanie wolontariuszem czy wolontariuszką jest dostępne dla każdej chętnej osoby, tak przekazywanie umiejętności zawodowych przez pracowników i pracowniczki firmy wymaga nieco więcej przygotowań.

Warto pokazywać jakie korzyści może przynieść wolontariat kompetencji zarówno firmie, jej pracownikom, jak i organizacjom pozarządowym, które oprócz prac czysto fizycznych, często potrzebują wsparcia w zarządzaniu różnymi obszarami swoich działań.

Profesjonalna pomoc księgowa, graficzna, finansowa często może zadecydować o tym czy organizacja pozarządowa będzie bardziej skuteczniejsza i lepiej będzie realizować swoją misję. To także szansa dla pracowników firm, żeby swoje umiejętności zawodowe przekazali i stosowali w innym środowisku. Taka współpraca często pozwala na nowe spojrzenie i doświadczenie dla obu stron.

Wolontariat kompetencji buduje kapitał społeczny i sprzyja współpracy międzysektorowej. Pozwala przekazywać wiedzę i know-how z zakresu zarządzania, których często brakuje III sektorowi. Jest też świetnym sposobem na poznawanie nowych ludzi i pozyskiwanie nowych umiejętności.

W czasie debaty porozmawiamy jak zorganizować wolontariat kompetencyjny w firmie, jakie korzyści przyniosła taka forma wsparcia organizacji pozarządowej i czym różni się od zwykłego wolontariatu pracowniczego.

W debacie udział wezmą:

Grzegorz Skibiński – Dyrektor Personalny w Citi Handlowy, współzałożyciel think tanku HR Influencers, członek Executive Education Advisory Board na Akademii Leona Koźmińskiego. Bogate, kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach menedżerskich, zbudowane na pracy zarówno w administracji rządowej, jak i firmach wdrożeniowych z branży IT oraz globalnych korporacjach. Prowadził bądź uczestniczył w pracach wielu projektów z zakresu zarządzania ludźmi, a także wdrożeń systemów informatycznych, w tym również w okresie fuzji banków. Lider licznych projektów Wolontariatu oraz propagator idei CSR’u. Współorganizator gier miejskich, wolontariatu kompetencyjnego oraz procesów mentoringowych wspierających zarówno rozwój indywidualny, jak i przedsiębiorczość start-up’ów. Czynnie działa w Fundacji im. Leopolda Kronenberga oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Iwona Miller – Koordynatorka Wolontariatu w Hospicjum Onkologicznym im. św. Krzysztofa. Posiada wieloletnie, bogate doświadczenia w zarządzaniu zespołem i koordynacji pracy wolontariuszy. Zbudowała i rozwinęła zespół wolontariuszy w Hospicjum, w oparciu o wolontariat stacjonarny (na oddziale) oraz akcyjny i kompetencji. Z sukcesem współpracuje z biznesem w ramach wolontariatu pracowniczego na rzecz Hospicjum. Odpowiada za Program Pola Nadziei.

Jacek Siadkowski – Przedsiębiorca społeczny działający w branży Tech4Good. Założyciel Gerere, agencji grywalizacji społecznych i Goodivision, platformy do zarządzania wolontariatem pracowniczym. Obecnie prowadzi program inkubacyjny Funduszu Sektora 3.0, a także rozwija platformę Tech To The Rescue, łączącą firmy technologiczne zainteresowane działalnością pro-bono lub low-bono z organizacjami pozarządowymi. Członkowie sieci tworzą dla wybranych organizacji produkty cyfrowe, doradzają jak zwiększyć efektywność działań w internecie i udostępniają swoje zasoby techniczne.

Debatę poprowadzi Mirella Panek-Owsiańska –  moderatorka zajmująca się łączeniem biznesu z III sektorem, CSR-em, komunikacją społeczną, fundraisingiem.

Prosimy o zapisy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1jRhxDBopurv_klvZF8MwwEcC0y-PD9AabP_jjNAjn2E/edit

Przed spotkaniem każda zapisana osoba otrzyma na maila link do spotkania. Spotkanie będzie realizowane on-line przy pomocy aplikacji zoom, do której wystarczy komputer lub telefon, nie wymaga ze strony uczestników wnoszenia żadnych opłat. Wszystkie zapisane na spotkanie osoby dzień przed spotkaniem otrzymają mailem link niezbędny do połączenia.

Spotkanie jest organizowane w ramach programu Korpus Solidarności.