Aktualności
Wolontariat w Polsce
2020-12-14
„Co z tym wolontariatem – jak zmienia się pomaganie w czasie pandemii”-zaproszenie do udziału w debacie
2020-11-11
Miesiąc z wolontariatem – dołącz i skorzystaj ze wsparcia!
2018-10-23
Szkolenie dla koordynatorów wolontariatu „ABC zarządzania wolontariatem” – Wadowice
2018-10-16
Bezpłatne zajęcia z zakresu wolontariatu dla grup zorganizowanych
Relacja z akcji społecznej organizowanej przez szkołę w Rybnej
We wrześniu 2017 roku rozpoczęliśmy przygodę z projektem „Poznaj, decyduj, działaj” od warsztatów prowadzonych przez osoby, które na co dzień zajmują się wolontariatem.
Akcję mieliśmy rozpocząć tzw. sondażem społecznym. I rozpoczęliśmy – najpierw burzą mózgów: o co się pytać mieszkańców i w jaki sposób? Wpadliśmy na kilkanaście pomysłów, co moglibyśmy robić. Postanowiliśmy wykorzystać ankietę wydzierankę i w naszym punkcie mobilnym wystawić jeszcze duże arkusze papieru, na których mieszkańcy mogli dopisać swoje propozycje, których nie przewidzieliśmy. Nasz zielony stolik i baner ustawiliśmy pod kościołem w niedzielę, ponieważ tam mogliśmy spotkać najwięcej ludzi w krótkim czasie. Nasi księża gorliwie zachęcali parafian do udziału w sondażu i sami dali dobry przykład.
Po analizie ankiet wybraliśmy dwa główne działania, które pozwoliły nam zrealizować najwięcej oczekiwań mieszkańców: integracyjne spotkanie dla społeczności w remizie OSP oraz przedstawienie „Psalm dla Ciebie” w kościele. Aby móc zrealizować sprawnie nasze pomysły podzieliśmy się na dwa zespoły organizacyjne. Ciekawym doświadczeniem było planowanie budżetu. Na co możemy sobie pozwolić, a z czego musimy zrezygnować.
W dniu 19.11.2017r. odbyło się spotkanie pt. ,, Rybna- moja mała ojczyzna” zorganizowane w Remizie w Rybnej przez nas- wolontariuszy wraz z pomocą harcerzy. Bardzo dziękujemy naszym strażakom za udostępnienie sali. Chcieliśmy zintegrować mieszkańców Rybnej i pokazać przez nasze działania, jak piękna i cenna jest nasza miejscowość oraz przypomnieć i/lub nauczyć młodsze pokolenie historii naszej Rybnej. W nagranym wspólnie z harcerzami filmie „Za co lubisz Rybną?” usłyszeliśmy, co mieszkańcy myślą o naszej miejscowości, za co ją lubią i kochają. Następnie Karolina – pomysłodawczyni i organizatorka konkursu plastycznego „Rybna wczoraj i dziś’ wręczyła nagrody zwycięzcy konkursu uczniowi klasy III SP – Kacprowi Korzeniakowi. W konkursie wzięło udział 37 uczniów naszej szkoły. Dzięki budżetowi projektu oraz naszemu sponsorowi Wydawnictwu Rafael każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Trzy wolontariuszki Justyna, Roksana i Agnieszka przeprowadziły wywiady z naszymi specjalnymi gośćmi – osobami, które przyczyniły się do upamiętnienia historii oraz przyrody naszych okolic. Pani Stanisława Malik- autorka książki „Rybna – moja mała ojczyzna”, pani Kinga Kurlit-Heller- autorka pięknych zdjęć Rybnej i okolic oraz pan Józef Suchanik – założyciel i prezes Stowarzyszenia Wokół Rybnej opowiedzieli o swojej pasji, jaką jest poznawanie naszej miejscowości. Karolina, Roksana i Oliwka sprawdziły wiedzę osób biorących udział w spotkaniu przeprowadzając na żywo quiz na temat Rybnej. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy konkursu otrzymywali nagrody zakupione z budżetu projektu. Konkurs wywołał duże emocje, dzieci i dorośli chętnie uczestniczyli w konkursie, niekiedy w udzieleniu poprawnej odpowiedzi chętnemu uczestnikowi pomagała cała sala. Naszą wieczorną uroczystość zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem rozpoczętym przez harcerzy, a kontynuowanym przez Chór Stowarzyszenia „Wokół Rybnej” oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich, do których dołączyli się chętnie wszyscy zgromadzeni goście. Śpiewaniu znanych wszystkim piosenek towarzyszyła projekcja magicznych zdjęć pani Kingi. Dla młodszych uczestników spotkania pani Monika w kąciku ludowym prowadziła warsztaty makramy. Całą salę przepięknie udekorowaliśmy wystawą zdjęć i prac plastycznych przedstawiających dawną i współczesną Rybną, starymi ludowymi sprzętami oraz glinianymi wytworami naszego rodzimego garncarza pana Stanisława Matyjasika. Wspólnie z rodzicami i nauczycielami przygotowaliśmy słodki poczęstunek. Dodatkowo panie z Koła Gospodyń Wiejskich przyniosły pyszne ciasta. Podczas spotkania można było nabyć książki pani Stasi i pani Kingi o Rybnej, kalendarz z najbardziej znaną Kapliczką na sosence, której powstaniu towarzyszy przepiękna historia i obrazki MB Rybniańskiej.
Aby zrealizować nasze przedstawienie w kościele zaprosiliśmy do współpracy parafialną scholę Bielanki. Postanowiliśmy zaangażować jak najwięcej chętnych dzieci. Spotykaliśmy się w soboty w salce katechetycznej i w piątki przed lekcjami w szkole. Wspólnie wymyślaliśmy, co mogłoby być w programie inscenizacji. Wybraliśmy kilka wierszy ks. J.Twardowskiego, piosenki, wymyśliliśmy dramę, w której Michał zagrał Jezusa ukrytego w żebraku. Mama Zuzi pomogła nam przygotować choreografię. Uczyliśmy młodszych kolegów śpiewać i tańczyć. Sami wymyśliliśmy, jak chcemy być ubrani podczas występu, a dwie super mamy zakupiły materiał i uszyły nam miętowe(!) spódniczki. Na przedstawienie po Mszy. Św. 26 listopada zostało w kościele dużo ludzi. Byliśmy zaskoczeni, że aż tyle.
To wszystko nie udało by się nam, gdyby nie warsztaty zorganizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie. To właśnie oni – prowadzący warsztaty pomogli nam dostrzec tę prawdziwą stronę wolontariatu i na czym on tak naprawdę polega. Wolontariat to nie tylko organizowanie zbiórek pieniędzy dla potrzebujących, ale mnóstwo różnorodnych działań. Te ostatnie trzy miesiące były bardzo intensywne, ale było warto. Doświadczyliśmy uczucia, że jesteśmy w stanie dużo zrobić, że możemy zaangażować wiele osób do działania. Zobaczyliśmy, że inni chętnie włączają się do pomocy, kiedy coś się zacznie, i że ludzie potrzebują być ze sobą razem. Szczególnie dziękujemy za ogromne wsparcie naszych niezawodnych rodziców, bez nich nie udało by się nam zrealizować oczekiwań środowiska i naszych pomysłów. A na końcu chciałybyśmy podziękować naszym opiekunom pani Ani Fili i pani Ani Kos, które były z nami w każdej akcji i wpierały nas, bez nich nie podołalibyśmy naszym ogromnym wyzwaniom!
Była to wspaniała przygoda, która zapamiętamy i myślę, że zapamiętają ją wszyscy mieszkańcy naszej cudownej Rybnej.
Projekt „Poznaj, decyduj, działaj” został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.