Wolontariat zagraniczny

altruistaWolontariat może być świadczony nie tylko na rzecz organizacji i instytucji w Polsce, ale także na rzecz podobnych podmiotów w innych krajach. Wolontariat taki wiąże się zwykle z dłuższym okresem planowania i przygotowywania wolontariusza, oraz jest on organizowany w ramach programu – działania nadzorującego i wspierającego przebieg takiego wolontariatu.

Jedna rzecz, o której warto pamiętać przed wyjazdem na taki wolontariat to praktyka wolontariusza:

Zanim zdecydujesz się na wolontariat zagraniczny, spróbuj najpierw wolontariatu w lokalnej organizacji!

 

Obecnie w Polsce działa kilkanaście podmiotów umożliwiających wyjazd na wolontariat. Wolontariusz może uczestniczyć zarówno w projektach świeckich, jak i współpracować w ramach misji organizowanych przez różne kościoły i grupy wyznaniowe.

Większość informacji o działających w Polsce i otwartych na polaków programach można znaleźć w publikacji „Altruista w akcji, czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o wolontariacie zagranicznym” wydanej przez Eurodesk Polska.

Broszura składa się z czterech części. Na początku wyjaśnione zostały podstawowe zasady wolontariatu za granicą. W części drugiej opisane zostały programy wolontariatu zagranicznego, które realizowane są przez przedstawicielstwa różnych podmiotów działających w Polsce. W części trzeciej – programy organizacji międzynarodowych. Ostatni rozdział składa się z najatrakcyjniejszych i najciekawszych propozycji wolontariatu w wybranych krajach europejskich.

Pobierz publikację Altruista w akcji