Aktualności
Wolontariat w Polsce
2020-12-14
„Co z tym wolontariatem – jak zmienia się pomaganie w czasie pandemii”-zaproszenie do udziału w debacie
2020-11-11
Miesiąc z wolontariatem – dołącz i skorzystaj ze wsparcia!
2018-10-23
Szkolenie dla koordynatorów wolontariatu „ABC zarządzania wolontariatem” – Wadowice
2018-10-16
Bezpłatne zajęcia z zakresu wolontariatu dla grup zorganizowanych
Relacja z akcji społecznej organizowanej przez szkołę w Kasinie Wielkiej
Justyna: Julka! zadanie wykonane…?
Julka: Jeszcze nie…
Justyna: Coś nam jeszcze zostało?
Julka: Tak, musimy to opisać w kilku słowach…
Justyna: To zabierajmy się do pracy…
„Być dobrym, to umieć się zatrzymać, ofiarować swój czas, pozwolić odczuć ciepło, obdarzyć życzliwym spojrzeniem, radosnym uśmiechem i sprawić, by serce drugiego człowieka otwierało się jak kwiat w promieniach słońca…”
Taka myśl przyświecała naszej akcji społecznej w ramach projektu „Poznaj, decyduj, działaj! – rozwój aktywności obywatelskiej małopolskich uczniów” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Ta wspaniała społeczna inicjatywa miała miejsce w naszej szkole w Kasinie Wielkiej 17.11.2017r. pod naszym hasłem ,,Przejdź z nami na drugą stronę szkolnego lustra’’. Jej celem było zintegrowanie rodziców i całej społeczności szkolnej do nowych zadań
i wyzwań. Naszą aktywność skierowaliśmy w stronę najmłodszych przedstawicieli szkolnej rzeczywistości, czyli maluchów z przedszkola i ich rodziców. A wszystko po to, aby pokazać im, że szkoła nie zawsze musi kojarzyć się ze zdobywaniem wiedzy i twardym regulaminem. Chcieliśmy uświadomić, że szkoła to miejsce, w którym również mogą mile spędzić czas, a nawet poczuć się jak w domu. Był to zatem czas wytężonej pracy zarówno z naszej strony, jak również ze strony specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wolontariatem.
Te pracowite przygotowania rozpoczęliśmy od wrześniowych warsztatów, w których piętnastu liderów naszej grupy wolontariuszy zostało przygotowanych do przeprowadzenia akcji mającej na celu odkrycie oraz zbadanie pozytywnych relacji wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Hasłem naszej akcji (jak już wspomnieliśmy) było ,,Przejdź z nami na drugą stronę szkolnego lustra”. Maluchy i ich rodzice w formie zabawy „w podchody” musieli zapracować na niespodzianki czekające na nich w klasach i salach szkolnych, które w przyszłości będą bliżej poznawać. Na różne sposoby aktywizowaliśmy zarówno „maluchy” oraz ich rodziców – m.in. poprzez różnego rodzaju zabawy, konkursy, regionalne piosenki, czytanie bajkowych opowiadań, wspólne rozmowy. Odwiedzaliśmy nasze przedszkolaki w czasie przerw i poznawaliśmy się nawzajem, dzięki czemu stworzyła się wyjątkowa, prawie domowa atmosfera. Dla wszystkich czekały ciekawe nagrody (kto zgadnie ten, kosz zabawek niesie paradnie), ale najbardziej dzieci cieszyła kolorowa wata cukrowa. Wśród zabaw były również: malowanie twarzy, tańce-połamańce czy tradycyjne kaczuszki. Były także dyplomy dla dzielnych przedszkolaków, natomiast rodzice otrzymali symboliczne tulipany wykonane przez wolontariuszy. A skoro była rodzinna atmosfera, nie mogło zabraknąć także pysznych domowych słodkich poczęstunków, o które zatroszczyli się rodzice dzieci wraz z wolontariuszami. Zarówno rodzice, dziadkowie i babcie, dyrekcja naszej szkoły i nauczyciele oraz sami wolontariusze w rozmowach dostrzegali ogromne pozytywne owoce naszej akcji. Wszyscy wykazali się szeroką otwartością, wielką wdzięcznością i przede wszystkim gorącym entuzjazmem oraz więzami przyjaźni, co dało się odczuć już na drugi dzień.
Podsumowując, pragniemy podziękować Regionalnemu Centrum Wolontariatu w Krakowie za okazaną pomoc, dyrekcji naszej szkoły, rodzicom, dziadkom i babciom, uczniom i wolontariuszom z naszej szkolnej wspólnoty, a najbardziej najmłodszym uczestnikom naszej społecznej inicjatywy. To wydarzenie jest kolenym doświadczeniem, które nas wewnętrznie wzbogaciło i będzie nas mobilizować do dalszego efektywnego działania, a sam wolontariat coraz bardziej okazuje się dla nas sposobem na życie. Nasz cel zrealizowaliśmy z wielką radością (chociaż na początku małe obawy też się pojawiły) i mamy nadzieję, że nasze kochane „maluchy” kiedyś godnie nas w wolontariacie zastąpią.
Do zobaczenia następnym razem!
Julka : Teraz możemy powiedzieć: „zadanie wykonane!”
Justyna: Tak! Świetnie nam poszło.
Julka: Czekamy na następne zadanie!?
Justyna : Tak! Czekamy i też będziemy otwarci na pomoc dla innych!
Projekt „Poznaj, decyduj, działaj” został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.