Dobrowolny Rok Socjalny – niemiecki wolontariat otwarty na Polaków

2014-05-05

Zbliża się czas, w którym część z was – wolontariuszy będzie kończyła edukację i rozpocznie poszukiwania kolejnej szkoły, uczelni lub pracy. Zanim jednak to się stanie, zachęcamy was do rozważenia długoterminowego, kilkumiesięcznego wolontariatu, który pomoże wam zdobyć nowe doświadczenia i praktykę.

Wolontariat w Niemczech

Dobrowolny Rok Socjalny (FSJ) jest prawnie uregulowaną formą wolontariatu w Niemczech. Jest długoterminowym, dobrowolnym działaniem społecznym, mająca na celu dobro społeczności i rozwój jednostki. Na doświadczeniach FSJ bazował wdrażany pilotażowo w Polsce w latach 2012-13 Wolontariat Długoterminowy.

W Niemczech rocznie z tego typu wolontariatu korzysta około 35 000 młodych ludzi. Dla nich wolontariat to wejście w dorosłe życie, przejmowanie odpowiedzialności, podejmowanie wyzwań, a przede wszystkim próba sprawdzenia się w zawodzie, w którym chcą się dalej kształcić i rozwijać. Wolontariat jest wizytówką przy staraniu się o prace, często dostaje się dodatkowe punkty na rozmowach kwalifikacyjnych za pracę wolontarystyczną.

Jednak niewiele osób wie, że do uczestniczenia w FSJ posiadanie niemieckiego obywatelstwa nie jest wymagane. Wolontariuszami mogą być młodzi ludzie pomiędzy 16 a 27 rokiem życia, komunikatywni w języku niemieckim (B1-B2). Wolontariat FSJ mogą również odbywać osoby niepełnosprawne. W ramach swoich działań wolontariusz ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie oraz otrzymuje kieszonkowe.

Gdzie szukać wolontariatu

Jednym z organizatorów wolontariatu w ramach FSJ otwartych na osoby z Polski jest IJGD  – Międzynarodowa Służba Wspólnoty Młodzieży w Hildesheim. To jedna z najstarszych i największych organizacji zajmujących się pracą wolontarystyczną w Europie. Została założona w 1949 roku w celu promowania nowej na tamte czasy formy międzynarodowej pracy z młodzieżą jaką były workcampy. Obecnie koncentruje się na promowaniu porozumienia i minimalizowaniu uprzedzeń między ludźmi różnych narodów, klas społecznych, religii i światopoglądów. Wspiera inicjatywy młodzieżowe na rzecz zaangażowania społeczno-politycznego, krytycznego myślenia i działania w kontekście lokalnym i globalnym.

Oferuje ona odbywanie wolontariatu w organizacjach pozarządowych z wieloletnią tradycją na terenie Dolnej Saksonii (Niedersachsen). Głównie są to przedszkola integracyjne, międzykulturowe, szkoły kształcące osoby niepełnosprawne w różnym wieku, organizacje zajmujące się pracą z młodzieżą, warsztaty dla niepełnosprawnych, szpitale, hospicja, jak i kilka dziennych centrów dla osób starszych. Wolontariusze wspierają organizację zdobywając cenne doświadczenia w trakcie współorganizacji projektów, wydarzeń i działań.

Więcej informacji o wolontariacie w IJGD można znaleźć na stronach: