Pierwsze decyzje

Zanim zdecydujesz się, komu chcesz pomagać i w jakim zakresie, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

  • Z kim łatwiej nawiązujesz kontakty? – Czy wolisz pracować z dziećmi, rówieśnikami, czy może z osobami starszymi? Czy kontakt z innymi, nieznajomymi osobami nie stanowi dla Ciebie problemu, czy wolisz raczej pracować w biurowym zaciszu?
  • Co chcesz robić jako wolontariusz? – Czy chcesz pomagać w nauce, rehabilitacji, opiece nad chorymi, niepełnosprawnymi, czy może raczej wykonywać prace biurowe, informatyczne, opiekować się zwierzętami, czy działać na rzecz środowiska naturalnego?
  • Jak dużo czasu możesz poświęcić? – Ile czasu możesz poświęcić na wolontariat i w jakie dni tygodnia? Czy chcesz się zaangażować długoterminowo, czy może raczej szukasz pojedynczej akcji? Czy chcesz zaangażować się w konkretne dni tygodnia, czy twój wolontariat będzie musiał się dostosować do twojego nieregularnego planu tygodnia i innych Twoich obowiązków? Czy termin wolontariatu nie stanowi dla Ciebie problemu, czy szukasz możliwości działania tylko w wakacje, ferie zimowe, albo w trakcie twojego urlopu?
  • Co potrafisz robić? – Jakie posiadasz uzdolnienia, zainteresowania, predyspozycje, doświadczenie, które możesz wykorzystać w konkretnym miejscu? Czy znasz języki obce?  Czy potrafisz obsługiwać komputer, określone oprogramowanie, sprzęt biurowy lub maszyny przemysłowe? Może jesteś „złotą rączką” albo dobrze gotujesz? Pamiętaj, że wszystkie Twoje talenty mogą być wykorzystane poprzez wolontariat.
  • Czego chcesz się nauczyć? Wolontariat to nie tylko dawanie, ale także bardzo cenna praktyka, która umożliwia Ci zdobycie nowych kompetencji i wiedzy. Jeśli chcesz wykorzystać wolontariat do nauki i zdobycia doświadczenia, to ważne jest, aby organizator Twojego wolontariatu wiedział czego oczekujesz.

Gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, w jakim miejscu chcesz być wolontariuszem. Śmiało stawiaj kolejne kroki.