Znamy Laureatów konkursu Barwy Wolontariatu 2013

2014-05-26

Aneta Domżalska, Julia Bartkowska i wolontariusze Fundacji Gajusz zostali laureatami konkursu Barwy Wolontariatu. W dniu 26 maja 2014, podczas dorocznej Gali Wolontariatu kapituła konkursu ujawniła swój wybór Wolontariuszy Roku. Członkowie kapituły zgodnie przyznawali, że wybór był trudny a zaangażowanie nominowanych do nagrody wolontariuszy i grup może być wzorem dla każdego. W ramach Gali Wolontariatu wręczone zostały także nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Laureaci konkursu Barwy Wolontariatu

 

Miejsce I – Aneta Domżalska

domzalska

Aneta od 5 lat jest wolontariuszką Fundacji Sławek, która działa na polu pomocy penitencjarnej i postpenitencjarnej. Aneta przeprowadza rozmowy z więźniami na terenie zakładów karnych. Rozmowy dotyczą spraw rodzinnych, prawnych i osobistych. Stara się w nich zawsze widzieć człowieka a nie tylko przestępcę. Koordynuje projekt „Poczytaj Mi” polegający na nagrywaniu czytanych przez więźniów bajek i opowiadań wraz z krótka osobistą dedykacją: od rodzica do dziecka. Pomaga osobom opuszczającym zakład karny zadomowić się na wolności. Organizuje w fundacji wolontariat. Zwiększyła liczbę wolontariuszy od 3 do 50 aktywnie działających ochotników.

 

Miejsce II – Julia Bartkowska

bartkowska

Uczennica klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Życiorys tej młodej wolontariuszki jest tak bogaty, że można by nim obdzielić kilka lub kilkanaście osób. Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła w szkole podstawowej organizując zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Kolejne projekty to praca na rzecz PCK, Caritas, Domu Małego Dziecka i schroniska dla zwierząt. W gimnazjum bez reszty oddała się organizacji akcji Pola Nadziei oraz potrafiła znaleźć czas na działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta Olsztyna. Wiele radości i doświadczeń dało Julce rozpoczęcie współpracy ze Szpitalem Dziecięcym w Olsztynie. Jest aktywna harcerką oraz… no właśnie to oraz w jej przypadku nie ma końca.

Jak sama mówi „Wolontariat pozwala dojrzeć to co niewidoczne, zwraca uwagę na każdy, choćby najmniejszy element piękna w otaczającym świecie, a ponadto pozwala mi kształtować siebie jako człowieka – daję wiele od siebie, ale także uczę się i to jest chyba w tym najwspanialsze”.

 

Miejsce III – Wolontariusze Fundacji Gajusz

gajusz

Któż z nas nie lubił słuchać i czytać bajek. Jest to przywilej dzieciństwa. Ten przywilej pielęgnują wolontariusze Fundacji Gajusz w Łodzi. Podejmując się trudnego wolontariatu na oddziale onkologicznym szpitala dziecięcego postanowiły w pracy z młodymi pacjentami wykorzystać – bajkoterapię. Od podstaw przygotowali serię warsztatów bajkoterapeutycznych dla wolontariuszy, zapoznali ich z metodyka tej terapii, a co najciekawsze napisali z grupą wolontariuszy szereg autorskich bajek, które zostały wydane i wykorzystywane są na co dzień w łódzkich szpitalach.

 

Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

Wolontariusze Caritas Ełckiej

caritas-1

Wolontariusze Caritas Ełckiej zaangażowani byli w powstanie Domu Samotnej Matki w Ełku, który został uroczyście otwarty w 2013 r. Placówka powstała w jednym z niewykorzystanych budynków przyszpitalnych, który przez lata stał on pusty i niszczał. Dom Samotnej Matki jest częścią Centrum Pomocy Społecznej i Medycznej dla Matki i Dziecka. W placówce schronienie znajdą kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, nie mogą samodzielnie funkcjonować w spo¬łeczeństwie, czy też nie są w stanie we własnym środowisku sprostać zadaniu sprawowania opieki wobec nowonarodzonego dziecka. Pomoc lekarską, bytową, socjalną, psychologiczno-pedagogiczną, prawną i edukacyjną otrzymają kobiety spodziewające się dziecka, jak również takie, które – na skutek przemocy w rodzinie – nie mogą przebywać we własnym domu.

Wolontariusze organizowali zbiórki na budowę Domu, a około 200 osób pomagało przy remoncie i sprzątaniu terenu wokół Domu.

 

Zaczytani Wolontariusze

zaczytani

To nazwa kampanii społecznej, akcji medialnej prowadzonej przez Fundację Rozwój. Organizując punkty zbiórek na terenie całego kraju ZACZYTANI WOLONTARIUSZE chcą zainspirować jak największą liczbę osób do czytania. Akcja ma sprowokować społeczne poruszenie, dzięki któremu powstaną biblioteki dla dzieci i młodzieży w szpitalach, świetlicach oraz rodzinnych domach dziecka i hospicjach. Organizatorom zależy, aby każde dziecko, które zostanie przyjęte na oddział dziecięcy, otrzymało książkę, którą będzie mogło zabrać do domu, by w jak największej liczbie szpitali powstawały biblioteki z wartościowymi książkami, dzięki którym dzieci i młodzież będzie mogła oderwać się choć na chwilę od choroby. Do tej pory udało się wesprzeć kilkadziesiąt placówek Wolontariusze pomagali w zbiórce i liczeniu książek.

 

Wolontariusze Szlachetnej Paczki

paczka

Prowadzona przez Stowarzyszenie Wiosna akcja społeczna ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała paczkami 30 ubogich rodzin. Wolontariusze zbierają dary, kompletują paczki, przekazują je potrzebującym rodzinom.

Dzisiaj projekt Szlachetnej Paczki ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. W 2013 roku Paczka była zorganizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce. Działa także wolontariat pracowniczy.