szkolenie koordynatorów wolontariatu
Co to za szkolenie?
Szkolenie ma na celu rozwój wiedzy i pozyskanie podstawowych kompetencji z zakresu zarządzania wolontariuszami oraz praktycznych umiejętności związanych z wszystkimi procesami we współpracy z nimi. W ciągu warsztatu poznacie Państwo metody wdrażania programu wolontarystycznego w organizacji, budowania współpracy zespołowej i zagospodarowanie potencjału poszczególnych wolontariuszy. Zdobędziecie wiedzę na temat tego jak zdobywać, motywować i utrzymywać wolontariusza. Poznacie i przećwiczycie różne sposoby dobrej, uregulowanej prawnie kooperacji z ochotnikami, której podstawą jest dobra komunikacja w zespole.
Uczestnicy, którzy wezmą udział we wszystkich modułach szkoleniowych uzyskają certyfikat koordynatora pracy wolontarystycznej.
Dla kogo ?
Szkolenie dedykowane liderom, koordynatorom, pracownikom i wolontariuszom organizacji i instytucji, zainteresowanych prowadzeniem programów wolontarystycznych i współpracą z wolontariuszami. Ogółem dla wszystkich osób zarządzających i współpracujących z grupami, zespołami ludzi, którzy chcą pracować według sprawdzonych metod i w oparciu o najskuteczniejsze praktyki.
Wyjątkowe zalety
Szkolenie oparte jest na metodologii wypracowanej przez Siec Centrów Wolontariatu w Polsce, wzbogaconej o aspekty lokalne i wieloletnie doświadczenie współpracy z koordynatorami pracy wolontarystycznej.
Ma na celu w pełni wykorzystać potencjał koordynatorów pracy wolontarystycznej, wyposażyć ich w dodatkową wiedzę, podnosić efektywność poprzez rozwój umiejętności zarządzania innymi. Warsztat inspiruje do rozwoju programów wolontarystycznych w organizacji oraz do budowania postawy profesjonalnego i zaangażowanego menadżera wolontariatu. Szkolenie prowadzone jest z wykorzystaniem aktywnych metod warsztatowych angażujących intelekt i emocje (prezentacje trenerskie, praca w parach, dyskusja na forum, gry szkoleniowe i zabawy edukacyjne). Kluczowym elementem jest wzbogacenie wiedzy z zakresu wolontariatu oraz trening umiejętności uczestników i rozwój ich osobistych kompetencji w tematyce szkolenia.
Zaprosimy Państwa do udziału w aktywnych sesjach na forum, kreatywnych ćwiczeniach grupowych, ciekawych dyskusji.
Korzyści uczestnika
Kluczem warsztatu jest Państwa transformacja z amatora w profesjonalnego koordynatora wolontariatu, poprzez wzmocnienie wiedzy, umiejętności i postaw.
Pozyskanie wiedzy z zakresu:
- Aktów prawnych i dokumentacji, regulujących współpracę z wolontariuszami
- Źródeł, procesów i metod rekrutacji wolontariuszy
- Sposobów motywowania pozafinansowego
Wzmocnienie umiejętności w obszarze:
- Planowania i wdrażania programu wolontarystycznego
- Wyznaczania celów, delegowania zadań i monitoring działań wolontariuszy
- Stosowania konkretnych rozwiązań poprawiających współpracę z wolontariuszami w sytuacjach kryzysowych
Budowanie tożsamości koordynatora wolontariatu:
- Bilans mocnych stron i obszarów rozwojowych
- Tworzenie Indywidualnego Planu Rozwojowego
Czas i miejsce
Szkolenie trwa 16 godzin i zaplanowane jest w dwudniowej sesji w dniach 15-16 czerwca 2016r., w godz. 9.00-17.00. Zajęcia odbywają się w siedzibie Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”, przy ul. Próchnika 7 (I piętro) w Łodzi.
Koszty
Całkowity koszt szkolenia wynosi 420 zł (materiały szkoleniowe, obiad, certyfikat)
Dla osób, które nadeślą zgłoszenie i dokonają wpłaty do dnia 6.06.2016 koszt szkolenia wynosi 370 zł.
Druga osoba z organizacji – 350 zł
Wpłaty wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia POMOST: BGŻ BNP PARIBAS 12 2030 0045 1110 0000 0020 5820
Organizacja
Zapisy za pośrednictwem formularza, który prosimy przesyłać na adres: magda@centerko.org
Szkolenie zostanie zrealizowane w grupie minimum 10 osób. W przypadku odstąpienia od realizacji szkolenia nastąpi zwrot kosztów.
Prowadząca
Magdalena Korczyk-Waszak – trenerka, coach, mentorka w zakresie rozwoju organizacji i wzmacniania kompetencji osobistych. Z łódzkim wolontariatem związana od lat 90-tych, stworzyła i przez lata koordynowała Centrum Wolontariatu w Łodzi. Promuje profesjonalny wolontariat i nowe rozwiązania aktywności społecznej, kiedyś jako członkini Prezydium Sieci Centrów Wolontariatu, dziś jako ekspert programu Dobry Wolontariat.