Goście Miasteczka Integracyjnego

2014-05-16
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

Franak Viacorka z Białorusi i Reverien Rurangwa z Rwandy będą gośćmi Miasteczka Integracyjnego w Dąbrowicy pod Lublinem, które przywita młodych uczestników 22 maja. W czasie wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Wolontariatu uczniowie z Lubelszczyzny uczestniczyć będą w warsztatach, rozmawiać z gośćmi, nie zabraknie też rozrywki – w ostatni dzień Miasteczka, 25 maja, odbędzie się Festyn Wielokulturowy, otwarty dla wszystkich chętnych.

przybyszMI_plakat

Franak Viacorka to białoruski działacz społeczny i polityczny młodego pokolenia, dziennikarz. Sekretarz międzynarodowy Partii Ludowo-Demokratycznej „Białoruski Ruch” i były przewodniczący młodzieżówki oraz członek zarządu Białoruskiego Frontu Ludowego. Jest redaktorem Radia Wolna Europa (redakcja białoruska).

W działalność społeczną zaangażował się już w okresie liceum. Organizował protesty przeciwko likwidacji jedynej białoruskojęzycznej szkoły średniej w Mińsku. Zainicjował akcję „Chcemy uczyć się po białorusku”, występował za utrzymaniem nazw Prospektów Skaryny i Maszerawa w Mińsku. W 2001 wstąpił do Młodego Frontu afiliowanego przy Białoruskim Froncie Ludowym, cztery lata później zakładał Młodzież BFL. Współscenarzysta i drugi reżyser filmu Krzysztofa Łukaszewicza „Żywie Biełaruś!” (Viva Belarus), opartego na faktach z biografii oraz dzienników wojskowych Viacorki.

Révérien Rurangwa to rwandyjski działacz społeczny i pisarz, tworzący w języku francuskim. Członek plemienia Tutsi. Cudem ocalały z ludobójstwa w Rwandzie. 20 kwietnia 1994 roku podczas masakry w jego rodzinnej wiosce zginęło 43 członków jego rodziny, a on sam został okrutnie okaleczony, m.in. stracił prawe ramię i oko. Obecnie mieszka w Neuchatel w Szwajcarii. Boi się powrotu do ojczyzny, gdyż do tej pory ocalonym z ludobójstwa, a więc potencjalnym świadkom oskarżenia, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony Hutu.

W 2006 roku wydał książkę „Ocalony. Ludobójstwo w Rwandzie”.

Miasteczko Integracyjne jest elementem projektu „Omnes Gentes – integracja na Lubelszczyźnie finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, budżetu państwa i środków własnych Centrum Wolontariatu.