Pierwsze koty za płoty
Warsztaty tematyczne, zwiedzanie instytucji kulturalnych Lublina i przygoda z radiem – takie wydarzenia czekają na uczestników projektu, który na początku lipca rozpoczął się w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli. Projekt pt. „Kultura, tradycja i nowe technologie w integracji”, finansowany przez Fundację Orange, realizowany jest przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w partnerstwie z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”. Nieformalnym partnerem projektu jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Jesteśmy już po spotkaniu rekrutacyjnym oraz po pierwszym spotkaniu z cyklu warsztatów tematycznych. Za nami formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na realizację projektu w ośrodku oraz formalności związane z uzyskaniem zgody rodziców na udział dzieci w projekcie. Przed nami wielka przygoda wspólnego poznawania kultury i tradycji narodu czeczeńskiego oraz nowych technologii i możliwości przekazu medialnego.
W trakcie projektu zrealizowane zostaną warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w ośrodku w miejscowości Bezwola, warsztaty tematyczne (wokalny, taneczny, plastyczne, radiowe i inne). Odbędzie się także wycieczka do Lublina, podczas której uczestnicy projektu odwiedzą Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz funkcjonujące na terenie miasta instytucje kultury. Poznają także historię i tradycje naszego pięknego miasta dzięki wizytom m.in. w Galerii Teatru NN, Zamku Lubelskim, Piwnicy pod Fortuną, Lubelskiej Izbie Drukarskiej czy przejściu Lubelskiej Trasy Podziemnej.
W ramach realizacji projektu zaplanowano także stworzenie, wspólnie z uczestnikami, audycji radiowych będących zapisem dźwiękowym prowadzonych działań. Uchodźcy opowiedzą także o swoich tradycjach, kulturze i przeżyciach, również tych związanych z realizacją projektu. Materiał zostanie wyemitowany na antenie lubelskiego Radia eR w audycji o tematyce wielokulturowej.
Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2014 r. Podsumowaniem będzie specjalny event integracyjny, podczas którego zostaną zaprezentowane wyniki kilkumiesięcznej pracy uczestników projektu w postaci przedstawienia teatralnego.
Już niebawem na naszej stronie następne relacje z realizacji projektu.