ImprOpowieści Dominikańskie w lipcu i sierpniu w Lublinie
Poławiacze Pereł Improv Teatr z Lublina oraz Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, Muzeum Lubelskie w Lublinie oraz Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie zapraszają na cykl spektakli improwizowanych ImprOpowieści Dominikańskie.
Terminy:
22 lipca – Światowe Dni Młodzieży – Scena na Placu Zamkowym w Lublinie, godz. 18:00
12 sierpnia – Jarmark Jagielloński – Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, godz: 18.00
13 sierpnia – Jarmark Jagielloński – Plac po Farze, godz. 18:00
„Dnia 22 grudnia 1216 r. papież Honoriusz III zatwierdza Zakon Braci Kaznodziejów założony przez hiszpańskiego kanonika… .” Jubileusz 800-lecia Dominikanów to najlepszy moment, by „wyruszyć w drogę i przygodę ze Słowem i dla Słowa”.
Używając metody improwizacji teatralnej, będziemy snuć Legendy Dominikańskie od historii uzdrowienia studenta z rozpusty, cudu związanego z wodą, przygód z diabłem, sławnych czynów dziewicy Katarzyny przez historię o zakonniku, który został uwolniony od nałogu palenia, po pełne ironii średniowieczne anegdoty o mnichach i mniszkach. Przedstawimy improwizowane opowieści o codziennym życiu wielkich uczonych, mistyków i artystów osiemsetletniego zakonu, m.in. Alberta Wielkiego, Tomasza z Akwinu, Mistrza Eckharta czy Fra Angelico.
Barwne opowieści, które zebrał i opracował o. Jacek Salij OP, staną się podstawą do przywołania tych wszystkich wspaniałych historii jeszcze raz.
Wyboru legendy dokona zebrana na przedstawieniu publiczność. Zredagowany tekst przeczyta Gość Specjalny zaproszony na przedstawienie. Legendy dominikańskie z jednej strony są bardzo zróżnicowane, z drugiej zaś – zawsze dotyczą rzeczy ważnych i mimo upływu czasu ich przesłanie jest nadal aktualne.
Legendy nie dotyczą jedynie czasów odległych. Także i dziś krążą wśród braci opowieści, anegdoty o wydarzeniach o wiele bardziej nam bliskich. I choć nie zawsze są one tak barwne i niezwykłe, czasami może aż za bardzo realistyczne, to jednak mają tę samą funkcję – pokazanie innej perspektywy ludzkiego życia.
„ImprOpowieści Dominikańskie” to autorski projekt Przemysława Buksińskiego realizowany w ramach oddolnego programu „Letnia Scena Improv” w Lublinie. To pomysł na innowacyjne działania artystyczne w przestrzeni naszego miasta. Program opiera się na metodach improwizacji teatralnej, której Buksiński jest prekursorem w Polsce oraz wschodniej Europie. Projekt realizowany był z ogromnym powodzeniem w okresie od czerwca do września 2014 roku, podczas najważniejszych letnich festiwali promujących Lublin i Lubelszczyznę na arenie międzynarodowej: Most Kultury, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku, Festiwal Sztukmistrzów, oraz w ramach programu artystycznego Scena „Dom Złotnika” w Lublinie.
Grupę Poławiacze Pereł Improv Teatr na początku 2015 roku założył Przemysław Buksiński wraz z aktorami Łukaszem „Szampankiem” Szymankiem i Remigiuszem Jankowskim, Marcinem Wąsowskim i Michałem Łysiakiem z Kabaretu Świerszczychrząszcz oraz Mirkiem Urbanem – psychologiem, żonglerem-pasjonatem.
Projekt „ImprOpowieści Dominikańskie” realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin.