Polska Akcja Humanitarna zaprasza do programu GLEN 2014
Polska Akcja Humanitarna zaprasza do rocznej współpracy z zespołem edukacji. Oferujemy międzynarodowe szkolenia wprowadzające, 3-miesięczny staż w Kenii lub Tanzanii oraz możliwość realizowania własnych akcji i projektów z zakresu edukacji globalnej.
GLEN to program, w ramach którego młodzi Europejczycy zdobywają wiedzę z zakresu edukacji globalnej, wyjeżdżają na 3-miesięczne staże do organizacji z krajów globalnego Południa, a po powrocie prowadzą działania edukacyjne w Polsce. Wziąć w nim udział mogą osoby między 21. a 30. rokiem życia. Seminaria wprowadzające odbędą się w kwietniu i czerwcu, a staże między lipcem a październikiem 2014 roku. Wolontariacka współpraca z zespołem edukacji PAH zaplanowana jest na rok po powrocie ze stażu.
W 2014 roku oferujemy dwa staże w Kenii oraz jeden w Tanzanii. Staż w Tanzanii jest przeznaczony dla osób z zacięciem biznesowym lub młodych projektantów. Stażyści/tki pracować będą w stowarzyszeniu TanCraft w Tanzanii, które zajmuje się wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze rzemieślniczym. Zadaniem stażystów/ek będzie m.in. pomoc w tworzeniu blogów, kont w serwisach społecznościowych i innych internetowych platform marketingowych ułatwiających sprzedaż, pozyskiwanie funduszy i współpracę. Zespół GLEN będzie również prowadził regularne zajęcia z technologii informacyjnych, koncentrując się na podstawowych umiejętnościach obsługi komputera (arkusze kalkulacyjne, e-mail, serwisy społecznościowe itp.) oraz będzie dzielił się pomysłami w zakresie projektowania i recyklingu.
Drugi staż to propozycja przede wszystkim dla osób lubiących pracę w środowisku wiejskim, zainteresowanych rolnictwem organicznym oraz badaniami. Staż odbędzie się w kenijskiej organizacji KOMHEC, której celem jest poprawa zdrowia publicznego poprzez skupienie się na warunkach życia środowisk najmniej uprzywilejowanych. Do zadań stażystów/ek będzie należało przede wszystkim przeprowadzanie badania potrzeb społeczności wśród rolników w zakresie rolnictwa organicznego. Wyniki badań będą następnie udostępniane kluczowym zainteresowanym stronom i agencjom pracującym nad opracowywaniem odpowiednich przyszłych projektów. Stażyści/tki będą także pracować z rolnikami oraz pracownikami KOMHEC przy przygotowywaniu obornika oraz kompostu.
Z kolei trzeci ze staży odbędzie się w stolicy Kenii – Nairobi. Uczestnicy/czki programu GLEN pracować będą z podopiecznymi organizacji MYSA ze slumsu Mathare. Będą kształtować wśród młodzieży umiejętności filmowe i fotograficzne w ramach programu „Shootback”. Ponadto stażyści/stki staną się mentorami uczniów/uczennic i będą nadzorować ich prace, a także aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach najważniejszych wydarzeń „Shootback”. Drugim celem stażu jest wsparcie codziennych działań programu „Shootback”, obejmujące utrzymanie w odpowiednim stanie ciemni fotograficznej i wyposażenia technicznego, pomoc w zadaniach PR oraz pisaniu projektów.
Na każdy ze staży jadą dwie osoby (jedna z Polski oraz jedna z Niemiec lub Czech). Po powrocie ze staży uczestnicy/czki wolontariacko współpracują z zespołem edukacji PAH przez co najmniej rok. Staż jest jedynie elementem przygotowawczym do działalności edukacyjnej po powrocie.
Więcej informacji na stronach PAH
foto: Piotr Szmyt podczas zajęć z członkiniami Tancraft, autor: Friederike Seitz;
źródło: Polska Akcja Humanitarna