Dziękujemy, że byliście z nami – relacja z Festiwalu Ochotników Warszawskich
Za nami kolejna edycja Festiwalu Ochotników Warszawskich. W tym roku miała ona swoją inną – wirtualną odsłonę. Tak jak większość działań i spotkań w tym czasie odbyła się ona dzięki możliwościom internetowych narzędzi i choć brakowało nam osobistego spotkania i kuluarowych rozmów w przerwie, to i tak cieszymy się, że była przestrzeń na wymianę myśli, konsultacje i pracę warsztatową.
Zaczęliśmy tradycyjnie od Warszawskiej Debaty Wolontariackiej, której temat brzmiał: „Tu zaszła zmiana…? Co sytuacja kryzysu zmieniła w wolontariacie i jak na te zmiany odpowiedzieć?”, którą poprowadziła Katarzyna Osior-Szot, a uczestniczyli w niej:
– Marta Dermańska – Kierownik projektu „Ochotnicy warszawscy”, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
– Małgorzata Stanowska – Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Ę, „Seniorzy w akcji”
– Leszek Nurzyński – Wolskie Centrum Kultury
– Irena Skowera – Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu
Rozmawialiśmy mając kilka miesięcy doświadczenia pandemii. Po pierwszym szoku związanym z nową rzeczywistością, nastąpił czas sprawdzenia zasobów i badania potrzeb. Małgorzata Stanowska mówiła o tym, że sytuacja zamknięcia pomogła również lepiej zrozumieć perspektywę osób starszych, dla których sytuacja izolacji społecznej, wyobcowania była doświadczeniem znacznie wcześniejszym i dość powszechnym. Ale mamy też nowe, dopiero co odkryte wzorce. Pandemia, jak mało co wcześniej, zmobilizowała osoby 50+ do nauki nowych technologii. Dzięki temu seniorzy byli również nieocenionym wsparciem dla rodziców oraz dzieci uczących się zdalnie. I jest to kolejny przykład na to, że wolontariat poprawia jakość życia wszystkich zaangażowanych stron.
Leszek Nurzyński mówił o tym, że ten czas był też czasem oddechu i refleksji zarówno dla organizacji, jak i wolontariuszy, w którym nastąpiła rewizja potrzeb i możliwości. I znów okazało się, jak istotną rolą dla dobrego funkcjonowania wolontariatu jest rola koordynatora – lidera, menedżera, rzecznika ich potrzeb wolontariuszy. Warto uświadomić sobie wkład i wagę koordynatorów wolontariatu w organizacji. Bo sprawny i uważny koordynator to inwestycja!
Irena Skowera powiedziała, że również dla Uniwersyteckiego CW pandemia była sprawdzianem. Rolą koordynatora jest poważne i kompleksowe prowadzenie wolontariusza – indywidualna relacja z wolontariuszami, solidne przygotowanie pola do działania i wdzięczność za każdą cegiełkę dołożoną przez do wolontariusza. Nawet jeżeli efekt działań wolontariackich nie jest wymierny od razu, to jest to cegiełka budująca całe dzieło.
O roli samorządu, jako instytucji wspierającej organizacje realizujące wolontariat mówiła Marta Dermańska. Trzeba było budować system na nie do końca przewidywalny scenariusz wydarzeń. Zauważono pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców i zachęcano ich do aktywności sąsiedzkiej. Wyzwaniem była i jest bezpieczna rekrutacja wolontariuszy, dlatego zwiększyło się znaczenie nowej gałęzi wolontariatu, jaką jest e-wolontariatu również na miejskim portalu Ochotnicy Warszawscy.
Całą debatę możecie obejrzeć tutaj:
Podsumowując ostatnie miesiące i to do czego nas przywiodły można opisać je w kilku etapach: strach → żal za utraconymi planami/szansami → mobilizacja i motywacja do podjęcia nowych działań.
W kolejnych festiwalowych działaniach koordynatorzy skorzystali z indywidualnych konsultacji z ekspertami z zakresu: aspektów formalno-prawnych, promocji działań oraz sprawnej komunikacji z wolontariuszami.
Drugi dzień festiwalu był poświęcony nauce i zdobywaniu nowych umiejętności. Odbyły się 3 warsztaty:
– „Gdy notes już nie wystarcza – organizacja pracy i zarządzanie zespołami z Trello”, które poprowadziła Małgorzata Tur,
– „Visual Thinking” z prowadzeniem Agnieszki Halamy
oraz
– „Konstruktywna informacja zwrotna” poprowadzone przez Katarzynę Bryczkowską.
W trakcie Festiwalu na FB: wolontariat.org.pl oraz FB: ochotnicy warszawscy można było obejrzeć i posłuchać Prezentacji Dobrych Praktyk. Materiały wciąż są dostępne do odsłuchania. Swoimi sposobami na dobry wolontariat w swojej organizacji podzielili się:
Joanna Garsztka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Anna Maciejko z Polskiego Forum Migracyjnego
Dominik Adamski z Hospicjum Domowego im. Cicilly Saunders
Olga Lesiak z Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy
za co serdecznie dziękujemy!
Ostatniego dnia Festiwalu odbył się finał akcji wolontariackiej „Gość w dom…”. Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy pisaliśmy listy i kartki ze słowami wsparcia, a najmłodsi wolontariusze przygotowali obrazki, które przekazaliśmy mamom i ich dzieciom przebywającym w Ośrodku dla Cudzoziemców na warszawskim Targówku. W przekazaniu i tłumaczeniu listów wsparło nas Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Każdemu wolontariuszowi i każdej wolontariuszce serdecznie dziękujemy za wsparcie i życzliwość.
Kolejny Festiwal za nami. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli spotkać się osobiście. Dziękujemy za Waszą aktywną obecność!