Wszystkie kolory Miasteczka

2014-06-01
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

Niezwykłą przygodę przeżyło ponad 100 młodych osób z terenu województwa lubelskiego, spotykając niemal „cały świat” w jednym miejscu, w ramach Miasteczka Integracyjnego, które odbyło się w dniach 22-25 maja w Dąbrowicy.

Dzięki udziałowi w cyklu warsztatów międzykulturowych prowadzonych zarówno przez Polaków, jak i obcokrajowców, uczestnicy zdobyli cenne informacje na temat zjawisk międzykulturowych oraz poznali bliżej różne kraje, m.in. Pakistan, Ugandę, Honduras, Tajwan czy Armenię.

m5

Zdobytą wiedzę mieli okazję wykorzystać w praktyce podczas finałowego wydarzenia Miasteczka, jakim był Rodzinny Festyn Wielokulturowy, kiedy teren Domu Spotkania w Dąbrowicy przemienił się w wioskę międzykulturową, a uczestnicy wydarzenia, pod okiem obcokrajowców, pełnili rolę gospodarzy i ekspertów z zakresu informacji dotyczących konkretnych państw. Był to jednocześnie sprawdzian otwartości, który młodzi zdali celująco. Idealnie wywiązali się z powierzonych im zadań sprawiając, że odwiedzający nas goście czuli od początku przyjazną atmosferę.

m4

m6

Dzięki udziałowi w Miasteczku Integracyjnym gości specjalnych młodzież mogła dotknąć również tematyki globalnej i na chwilę zatrzymać się nad problemami, z którymi mierzą się ludzie w odległych zakątkach świata.

Różne oblicza kontynentu afrykańskiego przybliżył o. Otto Katto ze zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki. Z jego słów płynęło pełne radości przesłanie o tym, że powinniśmy doceniać, to co mamy i dzielić się z innymi. Ojciec zachęcał też młodych Polaków do otworzenia się na potrzeby Afryki i do podjęcia wyzwania, jakim jest praca misyjna na rzecz potrzebujących środowisk w Afryce. Kto wie – może ktoś z uczestników Miasteczka zdecyduje się na ten krok…

Do odważnego bronienia praw człowieka zachęcał swoim świadectwem opozycjonista białoruski, Franak Viacorka, który od lat walczy o lepszą, bardziej sprawiedliwą rzeczywistość na Białorusi. Niejednokrotnie naraża przy tym własne życie.

m13

Do kategorii niezwykłych zaliczyć można z pewnością spotkanie z  Reverienem Rurangwą, autorem książki „Ocalony. Ludobójstwo w Rwandzie”, który przedstawiając przerażające, prawdziwe obrazy zbrodni, jakiej w 1994 roku dokonało plemię Hutu na swoich braciach z plemienia Tutsi, podkreślił m.in., jak ważne i potrzebne jest wyciągania wniosków z tego, co wydarzyło się w przeszłości dla zapobiegania podobnym wydarzeniom i dla budowania lepszego świata.

m1

Dialog międzykulturowy, solidarność międzyludzka, integracja, poszanowanie godności i praw drugiego człowieka. Te hasła często powtarzane były w ciągu czterech intensywnych i dynamicznych dni Miasteczka Integracyjnego, które chociaż minęły bardzo szybko, to wierzymy, że na długo pozostaną w pamięci uczestników.

m12

Mamy też nadzieję, że idea tego niezwykłego wydarzenia została na tyle przybliżona, że zaprocentuje w życiu codziennym, w tych wszystkich środowiskach, do których wróciła młodzież po to, by bardziej świadomie i dojrzale mierzyć się ze zjawiskiem postępującej globalizacji oraz związanej z tym coraz częstszej obecności przedstawicieli innych kultur w naszym otoczeniu.

m14

Jak powiedział Reverien Rurangwa, to młodzi ludzie są nadzieją świata. Współpracując z nimi w ramach Miasteczka Integracyjnego przekazaliśmy misję rozwijania dialogu międzykulturowego w ich środowiskach lokalnych, a przez to kształtowania bardziej otwartych i solidarnych postaw wśród społeczeństwa. Wiemy, że zadanie zostało powierzone w dobre ręce.

*

Wszystkim, którzy brali udział w Miasteczku Integracyjnym oraz na różnych etapach wspierali to wydarzenie serdecznie dziękujemy!

m15

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych partnerów: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży AL i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy oraz do Radia eR, które objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Dziękujemy również wszystkim artystom, którzy dzielili się swoimi talentami z uczestnikami Miasteczka Integracyjnego i tym, którzy wystąpili podczas koncertu w ramach Rodzinnego Festynu Wielokulturowego: Grupa No Potatoes, Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, Sylwia Lasok, Aceef Saloom, Gwiazdy Czeczenii.

m9

m10

Miasteczko Integracyjne zostało zrealizowane w ramach projektu „Omnes Gentes – integracja na Lubelszczyźnie” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, budżetu państwa i  środków własnych Centrum Wolontariatu w Lublinie.

 

Ewa Pankiewicz