Serbia w Lublinie – Lublin w Serbii

2014-08-08
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

Grupa czterdzieściorga dzieci z jednego z najbardziej zniszczonych przez tegoroczną powódź serbskich miast przez 12 dni wypoczywała w Lublinie. Przyjechały na zaproszenie lubelskich organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. Jednocześnie w ich mieście pracę rozpoczęła kolejna grupa wolontariuszy z Polski. Akcja „Solidarni z Serbią” trwa od początku czerwca.

s2

Dzieci wraz z opiekunami – nauczycielami ze szkoły w Obrenovac, miasta położonego 30 km od Belgradu, spędziły 12 dni w Polsce, aby choć trochę odpocząć od wspomnień zniszczeń spowodowanych przez żywioł. Dla ich rodziców był to czas, by bez konieczności martwienia się o dzieci mogli zintensyfikować prace nad odbudową swoich domów.

Dzieci odwiedziły lubelski Zamek i Stare Miasto, poznały atrakcje Słonecznego Wrotkowa, uczestniczyły w zajęciach sportowych i teatralnych, a także mogły zaprezentować własne talenty podczas obozowego show „Mam talent!”. Gościły także w obiektach MOSiR, w Muzeum Wsi Lubelskiej i jednostce straży pożarnej w Radawcu, a także uczestniczyły w wycieczkach: do Kazimierza Dolnego i Warszawy, gdzie zwiedziły Pałac Prezydencki i Centrum Nauki Kopernik.

s1

ss1

 

ss3

Zaproszenie i zorganizowanie pobytu dzieci z Serbii to nie jedyna pomoc, jaką zaproponowali organizatorzy akcji „Solidarni z Serbią”. Uczestnicy obozu dostali także wyprawki szkolne, gdyż pomimo olbrzymich zniszczeń 1 września powrócą do swojej szkoły.

ss4

Podczas gdy dzieci odpoczywały i poznawały Lublin, w odległym o 1000 km Obrenovac pracowała grupa wolontariuszy z Lublina. To już czwarta ekipa, poprzednie trzy pomagały przy sprzątaniu i oczyszczaniu szkoły. Ostatnia służyła swoją pomocą i sprzętem w domach mieszkańców miasta, gdzie często jeszcze w piwnicach stoi woda, a doprowadzenie terenu i budynków do stanu używalności potrwa jeszcze wiele tygodni. Pomimo bliskości Belgradu, w mieście trudno o zorganizowaną pomoc, z większością spraw mieszkańcy muszą radzić sobie sami, dlatego są bardzo wdzięczni za każde wsparcie.

ss5

Akcja „Solidarni z Serbią” realizowana jest przy wsparciu Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. W zorganizowaniu wypoczynku dzieci pomagały: Urząd Miasta Lublin oraz Urząd Marszałkowski, PGE Dystrybucja, ZTM Lublin, Fundacja Rozwoju Sportu, Muzeum Wsi Lubelskiej, Pawtrans, Ortomedical, Muzeum na Zamku Lubelskim, Muzeum Piwnica pod Fortuną, Centrum Wolontariatu w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, a także osoby, które chciały pozostać anonimowe.

Nieoceniona była także pomoc i zaangażowanie wolontariuszy, którzy zajmowali się opieką i kwestiami logistycznymi związanymi z pobytem dzieci. Dzięki zaangażowaniu: Jolanty Woźniak (kierownik obozu), Krystyny Kebede (opieka medyczna), Ewy Dudzik (tłumaczka), Eli Czuby (tłumaczka), Izy Bałuch, Sylwii Wołoszynek, Marleny Koczary i Anny Król (kadra) oraz Anny Szczygieł, Marii Korybskiej, Armine Ożga-Margaryan, Magdy Przytuły, Jagody Janiec, Renaty Dobrzyńskiej, Pawła Górniaka, Jacka Wnuka, Jagody Janiec, Damiana Ciekota, Behnama Rahbarifarda, Karoliny Sendeckiej, Małgorzaty Okoń, Marty Jachowicz i Tomasza Danielewicza możliwe było zorganizowanie pobytu dzieci na bardzo wysokim poziomie. Specjalne podziękowania za przygotowanie wypoczynku należą się Magdalenie Koguciuk i ks. Mieczysławowi Puzewiczowi, a także pani Zofii Imielińskiej.