Wolontariat w Sumach rośnie w siłę
W pierwszej połowie marca w ukraińskich Sumach (północno-wschodnia Ukraina) spotkała się niezwykła grupa osób. Przez trzy dni poznawali polski model wolontariatu i związane z nim pojęcia, uczyli się zarządzania grupą wolontariuszy, zastanawiali się skąd pozyskiwać środki na działania pomocowe.
Środowisko osób już teraz zaangażowanych w działania dobroczynne inicjowane przez Caritas Sumy jest bardzo różnorodne, skupia katolików, prawosławnych, protestantów, osoby niewierzące, ludność miejscową i uchodźców wewnętrznych, osoby o różnym poziomie wykształcenia. Pojawiają się tam nieregularnie, ale są przekonani, że ich pomoc – czy to materialna, czy to innego rodzaju – zostanie dobrze wykorzystana, dlatego wracają, stanowiąc znakomity potencjał dla organizacji i miasta.
Jednym z zadań trenerów z lubelskiego Centrum Wolontariatu była praca nad „odczarowaniem” pojęcia wolontariatu i zaangażowania społecznego. W sytuacji dotkliwego bezrobocia, wzrostu cen energii, produktów spożywczych, braku zaufania do polityków, ogólnego marazmu i zniechęcenia, trudno jest skłonić społeczeństwo do bezinteresownego zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności, dlatego istotne jest pokazanie korzyści, jakie wolontariusze czerpią ze swojej pracy jako jednostki, ale również zmian, jakie mogą dokonać się w ich otoczeniu, za sprawą nawet niewielkiego nakładu sił i środków.
Podczas wspólnych obrad uczestnicy szkolenia dyskutowali o korzyściach wynikających z uruchomienia punktu wolontariatu i nowych możliwościach, które ze sobą przyniesie bardziej usystematyzowana i metodyczna praca z wolontariuszami.
Lubelska delegacja wykorzystała swój pobyt w Sumach również do zainteresowania lokalnej prasy i telewizji nowopowstałym centrum i jego działalnością, mamy nadzieję, że ułatwi im to nieco działania, które zamierzają podjąć w przyszłości.
Przed grupą wolontariuszy z Sum jeszcze długa i niełatwa droga, ale póki co, czekamy na ich wizytę w Lublinie w połowie kwietnia. Wizyta studyjna umożliwi im przyjrzenie się polskiemu modelowi wolontariatu z bliska i, mamy nadzieję, zainspiruje i zmotywuje do kolejnych działań.
Projekt „Budowa centrum wolontariatu w Sumach” realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz środków własnych Centrum Wolontariatu.