Szkolenie koalicjantów w Poniatowej

2014-04-30
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

Budowanie koalicji i partnerstw na rzecz walki z rasizmem, ksenofobią i dyskryminacją; tworzenie projektów; praca metodą projektu – to tematy, nad jakimi podczas dwudniowego, roboczego spotkania pracowali przedstawiciele szkół, ośrodków dla cudzoziemców, NGO’sów i wolontariusze, którzy na co dzień spotykają się w swojej pracy z cudzoziemcami. Było to trzecie spotkanie grupy, a zarazem ostatnie w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodźców”.

DSC04289

Koalicje mają na celu integrację środowiska pracującego na rzecz cudzoziemców w czterech miejscowościach (w Kolonii Horbów, Lublinie, Białej Podlaskiej i Bezwoli), są też dobrą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy i planowania przyszłych inicjatyw lokalnych w obszarze integracji cudzoziemców.

DSC04290

Ważnym elementem dwudniowego spotkania były warsztaty dotyczące ról i procesów grupowych. O tym co ułatwia współpracę, a co źle na nią wpływa rozmawiał z uczestnikami szkolenia dr Wojciech Wciseł z Centrum Wolontariatu, wieloletni koordynator programu działającego na rzecz uchodźców. W programie znalazł się też czas na przyjrzenie się społecznym, kulturowym i cywilizacyjnym skutkom integracji uchodźców w Polsce.

Podczas wyjazdu udało się zaplanować obchody Światowego Dnia Uchodźcy w Lublinie, Dni Otwarte w czterech miejscowościach oraz wstępny plan spotkań integracyjnych realizowanych na przełomie maja i czerwca.

 

Projekt „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodźców” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodżców, budżetu państwa i środków własnych Centrum Wolontariatu.