Resocjalizacja i praca dla młodych więźniów – konferencja w Lublinie

2015-06-05
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

 

Ponad 100 osób wzięło udział 3 czerwca w konferencji poświęconej nowym formom resocjalizacji więźniów oraz perspektywom ich zatrudnienia i integracji. W sali lubelskiej Areny spotkali się przedstawiciele służby więziennej, urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej, kuratorzy, sędziowie, pracodawcy oraz wolontariusze zaangażowani w programy resocjalizacyjne w zakładach karnych.

DSC_0027

DSC_0017 - Kopia

Podczas konferencji głos zabrali: wiceminister Elżbieta Seredyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wiceminister Wojciech Węgrzyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Magdalena Sekwej, zastępca dyr. Departamentu Rynku Pracy (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej), Sławomir Stasiorowski, z Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji (Ministerstwo Sprawiedliwości), Małgorzata Sokół, dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie oraz Barbara Bojko–Kulpa, prezes Stowarzyszenia POSTIS

DSC_0024 - Kopia
Priorytety polityki społecznej w Polsce przedstawiła wiceminister Elżbieta Seredyn.

DSC_0029
Wiceminister Wojciech Węgrzyn (z lewej) mówił o współpracy służb penitencjarnych z podmiotami zewnętrznymi w procesach resocjalizacji.

DSC_0051
Możliwości wsparcie ludzi młodych w trudnej sytuacji a w szczególności więźniów w ramach programu „Gwarancji dla młodzieży” zaprezentowała Magdalena Sweklej, zastępca dyr. Departamentu Rynku Pracy (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej)

DSC_0041
Sławomir Stasiorowski (Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji, Ministerstwo Sprawiedliwości) mówił o konieczności zaangażowania całego społeczeństwa w proces integracji osób opuszczających zakłady karne.

DSC_0059
Małgorzata Sokół, dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie zaprezentowała konkretne formy wspierania bezrobotnych, szczególnie więźniów, na terenie województwa lubelskiego.

Bojko Kulpa
Barbara Bojko–Kulpa, prezes Stowarzyszenia POSTIS, przedstawiła projekt Nowa Droga, od 3 lat realizowany z sukcesem na Lubelszczyźnie

Kitliński
W konferencji wziął udział także gen. Jacek Kitliński, dyrektor Generalny Służby Więziennej (pierwszy z prawej)

DSC_0014 - Kopia
poseł Jan Łopata

DSC_0037
prokurator okręgu lubelskiego Cezary Maj

Puzewicz
oraz ks. Mieczysław Puzewicz, członek Rady Głównej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.

DSC_0056
Podczas konferencji podkreślono, że z inicjatywy Ministra Pracy i Pomocy Społecznej, dr Władysława Kosiniaka–Kamysza, powstała możliwość wspierania więźniów w wieku 18–29 lat, do roku od opuszczenia zakładów karnych i aresztów śledczych. Wsparcie dotyczy możliwości zatrudniania takich osób, w sumie jest ich w Polsce blisko 30 tys.