Pomoc dla ofiar powodzi w Gruzji

2015-06-16
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

 

Pamiętając katastrofalną powódź, jaka nawiedziła Lubelszczyznę 5 lat temu i dotknęła szczególnie gminę Wilków i okolice, chcemy wesprzeć naszych braci Gruzinów, walczących od niedzieli ze skutkami powodzi w Tbilisi, stolicy kraju (powódź nastąpiła w nocy 13/14 czerwca 2015).
Zgodnie z ideą, że razem można więcej, prosimy także Was o wsparcie dla Gruzji. Można je przekazywać na rachunek Centrum Wolontariatu w Lublinie, my zaś za pośrednictwem zaprzyjaźnionej organizacji przekażemy ją potrzebującym.

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu
ul. Jezuicka 4, 20-113 Lublin

64 1240 1503 1111 0000 1753 2101
z dopiskiem „darowizna-Gruzja”

Do powodzi doszło, gdy na skutek ulew wezbrała niewielka zwykle rzeka Were. W nocy z soboty na niedzielę w rejonie Ckneti – osiedla leżącego w granicach Tbilisi – doszło do wielkiego osunięcia ziemi; według ekspertów spowodowało ono zatopienie wąwozu, którym płynie Were.

Wezbrany nurt rzeki zalewał budynki i samochody – relacjonuje portal Civil.ge. Woda poczyniła znaczne zniszczenia, uszkodziła drogi i infrastrukturę. – Dziesiątki rodzin zostały bez dachu nad głową po tym, jak ich domy w stolicy zostały zniszczone lub uszkodzone – mówił dziennikarzom w niedzielę rano zastępca mera Tbilisi Irakli Lekwinadze. Jak dodał, szkody wstępnie szacowane są na 10 mln dolarów. (Relacja za portalem onet.pl)

Powódź zebrała smutne żniwo. Potwierdzono dotychczas śmierć 12 osób, ponad 20 uważa się za zaginione.. Ucierpiało wiele rodzin, w tym rodziny uchodźców wewnętrznych (Gruzinów przesiedlonych w wyniku działań wojennych z 2008r.). Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym partnerem w Gruzji – Stowarzyszeniem Consent. Potrzebne są artykuły pierwszej potrzeby, ale z Polski najłatwiej wysłać pieniądze, dlatego apelujemy o pomoc.

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej z Lublina od kilku lat współpracują z organizacjami w Gruzji. Celem współpracy jest rozwój wolontariatu i wsparcie uchodźców wewnętrznych. Przedstawiciele naszych organizacji wielokrotnie gościli w Gruzji, gdzie prowadzili szkolenia dla członków organizacji społecznych, spotykali się także z przedstawicielami władz i mieszkańcami ośrodków dla uchodźców. Wielokrotnie gościliśmy Gruzinów w Lublinie, wiemy, że to niesamowici ludzie. Ludzie, którzy spieszą z pomocą, kiedy u nas dzieje się coś złego. Dlatego właśnie teraz chcemy wesprzeć ich w zmaganiach z kataklizmem.