Prezentacja Ośrodka Pomocy Postpenitencjarnej Centrum Wolontariatu

2015-11-24
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

 

Przedstawiciele Centrum Wolontariatu uczestniczyli dziś w obradach Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Lubelskiego. Na zaproszenie Przewodniczącego Rady zaprezentowali powołany w lipcu Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej.
Zadaniem Ośrodka jest świadczenie szeroko rozumianej pomocy postpenitencjarnej dla osób opuszczających zakłady karne i areszty śledcze, zamieszkujących na terenie województwa lubelskiego.

Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej działa w porozumieniu z:
– Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Lublinie,
– Aresztem Śledczym w Lublinie,
– Zakładem Karnym w Opolu Lubelskim,
– Wojewódzkim Urzędem Pracy w Lublinie,
– Sądem Okręgowym w Lublinie,
– Terenową Radą ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Lubelskiego,
– Stowarzyszeniem Postis.

Ośrodek świadczy pomoc w następujących zakresach:
• Poradnictwo: (m.in. pomoc prawna, psychologiczna, doradztwo zawodowe, informacje o ofertach pomocowych, pomoc w poszukiwaniu pracy/mieszkania)

• Pomoc doraźna: (m.in. udzielanie pomocy rzeczowej w postaci paczek/bonów żywnościowych, odzieży, środków czystości, leków, biletów komunikacji publicznej, dopłat do czynszu/stancji, w uzasadnionych przypadkach udzielanie świadczeń pieniężnych)

• Mediacje: (m.in. pomoc w nawiązaniu ponownego kontaktu z rodziną)

• Organizacja warsztatów i spotkań o charakterze readaptacyjnym (m.in. spotkania grupy AA, zajęcia z zakresu przeciwdziałania agresji, zajęcia z zakresu budowania relacji z otoczeniem, zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień).

1

2

Podczas spotkania Rady Przewodniczący Rady Programowej Centrum Wolontariatu, ks. Mieczysław Puzewicz otrzymał medal przyznawany za działania w obszarze polityki społecznej, będący wyrazem docenienia – osób i instytucji – działających na rzecz innych. Nagrodę „Primus in Agendo” przyznaje Minister Pracy i Polityki Społecznej.

3