Światowy Dzień Uchodźcy – obchody w Lublinie

2016-06-15
Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

 

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie serdecznie zaprasza na wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy.

W ramach tegorocznych obchodów nasza organizacja zaplanowała następujące wydarzenia:

18 czerwca: Wycieczka do Lublina dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Bezwoli. Inicjatywa, realizowana przy udziale Miasta Lublin ma na celu zapoznanie dzieci z polską kulturą i tradycją. W wydarzeniu wezmą udział m.in. dzieci narodowości czeczeńskiej, ukraińskiej i dagestańskiej.

19 czerwca, godzina 16:00, Sala Kameralna, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1: widowisko artystyczne z okazji Światowego Dnia Uchodźcy „Przeżyj to sam…”. W widowisku wystąpią polscy artyści i cudzoziemcy mieszkający w Lublinie, m.in.: Urszula Kasprzak-Wąsowska (Polska), Vita Kazmirova (Ukraina), Behnam Rahbarifard (Iran), Assef Salloom (Syria), Tony Odeyeale (Nigeria), Michał Iwanek (Polska). Autorem scenariusza i reżyserem przedsięwzięcia jest Marcin Wąsowski, wieloletni współpracownik Centrum Wolontariatu w Lublinie, aktor i reżyser znany lubelskiej publiczności m.in. z Grupy Improwizacyjnej Poławiacze Pereł, Kabaretu Świerszczychrząszcz czy Teatru ITP. Widowisko, które poprowadzi Justyna Domaszewicz ma na celu zwrócenie uwagi na faktyczne problemy i sytuację uchodźców we współczesnym świecie.

Wstęp wolny – bilety do odbioru w Pracowni Integracji Centrum Wolontariatu (ul. Głęboka 17).

DU_facebook_widowisko_popr

19 czerwca, godzina 17:30, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1: otwarcie wystawy pt. „Świat Kobiet” – wystawa fotografii prezentujących kobiety z różnych stron świata, biorące udział w projekcie pod tym samym tytułem, który polegał na organizacji warsztatów i przestrzeni do wspólnego spędzania czasu dla kobiet z różnych kręgów kulturowych. W sesji zdjęciowej zorganizowanej przez FotoSens Magdalena Wójcik wzięły udział kobiety m.in. z Czeczenii, Armenii, Dagestanu i Polski.

20 czerwca, godzina 17:00, Centrum Wolontariatu, ul. Głęboka 17: Debata pt. „Integracja oczami uchodźców”. W spotkaniu wezmą udział: Lida Khamzatowa (Czeczenia), Armine Ożga- Margaryan (Armenia), Jahiar Azim Irani (Iran), Assef Salloom (Syria). Debatę poprowadzi dr Wojciech Wciseł.

Wydarzenia te wpisują się w obchody Światowego Dnia Uchodźcy w Lublinie, w którego organizację włączają się instytucje i podmioty z terenu miasta Lublin.

Światowy Dzień Uchodźcy, który przypada 20 czerwca, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku, aby przypominać światu o losie uchodźców, ich prawach i marzeniach. Święto ma pomóc obywatelom państw, do których trafili uchodźcy, bardziej otworzyć się na ich problemy, ale też na bogactwo, jakie ze sobą przynoszą. W Lublinie od 2002r. obchody tego dnia przygotowuje m.in. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.