Relacja z akcji wolontariackiej „POZNAJEMY PRZYRODĘ WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI”

2017-11-30
Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

Relacja z akcji  „POZNAJEMY PRZYRODĘ WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI”
Zorganizowanej dnia 26.X.2017 r. w siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego
w Porębie Wielkiej,
w ramach projektu „DZIAŁAJ Z NAMI SENIORAMI”,
realizowanego przez Sekcję Wolontariatu
przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Targu.

26 października br. w siedzibie GPN w Porębie Wielkiej odbyło się spotkanie edukacyjne dla młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu,  zorganizowane przez grupę Wolontariuszy działających przy UTW w Nowym Targu, przy wsparciu Stowarzyszenia Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie.

Działania projektowe poprzedziły spotkania i umowy z Gorczańskim Parkiem Narodowym.  Na spotkaniach omówione zostały tematy warsztatów i ćwiczeń aktywizacyjnych dla uczniów Szkoły Specjalnej, z uwzględnieniem możliwości poznawczych młodzieży biorącej udział w zajęciach, a także inne proste sprawy jak możliwość rozpalenia ogniska, czy udostępnienie miejsca na grilla. Wolontariuszki spotkały się także z Dyrektorem i wychowawcami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu w celu ustalenia listy uczniów i wychowawców biorących udział w projekcie i zawarcia umów pozwalających na publikację wizerunku uczestników.

Przed spotkaniem zorganizowany został autokar w celu dojazdu do siedziby Parku, ubezpieczenie uczestników wycieczki i zakup gadżetów, stanowiących upominki i nagrody dla uczniów biorących udział w projekcie. Zakupiony został także prowiant przeznaczony na poczęstunek dla wszystkich uczestników zawarto współpracę z miejscową piekarnią, która nieodpłatnie dostarczyła dostawę pieczywa i drożdżówek.

W zorganizowaniu przedsięwzięcia nie obyło się bez komplikacji. Pierwotny plan zakładał realizację akcji w dniu 10 października, niestety aura spłatała figla i z powodu deszczu, błota i zimna, konieczne było przełożenie spotkania, jak również zorganizowanie miejsca które w razie niepogody zapewni dla wszystkich ciepłe i bezpieczne schronienie. Takim miejscem została siedziba Gorczańskiego Parku w Porębie Wielkiej.

Spotkanie rozpoczęło się 26 października o godzinie 8.30. Zorganizowany wcześniej autokar, zabrał wszystkich wolontariuszy z parkingu. Wśród nich był także Pan Bartek Rodacki – przedstawiciel Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie i jednocześnie koordynator projektu oraz seniorzy z zarządu UTW w Nowym Targu. Następnie pojechaliśmy do szkoły, gdzie dołączyło do nas dwudziestu uczniów i trzech wychowawców. Podróż do Poręby Wielkiej minęła w wesołej atmosferze przepełnionej śpiewem uczestników.

Aby nabrać sił, zajęcia rozpoczęły się od zjedzenia drugiego śniadania. Następnie młodzież zgromadzona w sali audiowizualnej Gorczańskiego Parku, obejrzała film opisujący miejscową przyrodę oraz występujące tam gatunki roślin i zwierząt. Dzieci miały możliwość poznać pozostawiane ślaady i na ich podstawie odgadywać co to za zwierzę. Za dobre odpowiedzi, dzieci dostawały w nagrodę kolorowe naklejki z wizerunkiem zwierząt występujących w Gorcach. Dalsza część zajęć przeniosła się do pięknego XIX parku dworskiego, pełnego pięknych drzew, alejek i ciekawych zakamarków. Młodzież spacerując w parku, bawiła się w rozpoznawanie roślin i ich cech. Starali się rozpoznać rośliny, wykorzystując przy tym różne zmysły. Z kolei młodsze dzieci zbierały kolorowe liście, które następnie przyklejały na kartony, tworząc z nich piękne obrazy.

Podczas gdy dzieci i młodzież w ciekawy sposób spędzała czas w parku, nasi wolontariusze przygotowywali pieczywo, napoje oraz kiełbasę na grilla. Po wspólnie zjedzonym posiłku, wszyscy byli zadowoleni, żałując jednocześnie, że wspólne spotkanie w parku dobiega końca. Powrót do Nowego Targu upłynął w równie przyjemnej atmosferze. Wszystkie dzieci dostały kolorowe dyplomy za udział w konkursie „Poznajemy przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego”, oraz upominki takie jak: kredki, mazaki, papier kolorowy i inne materiały szkolne, a także słodycze. Wspólnym uściskom i pożegnaniom nie było końca. Na twarzach wszystkich uczestników widniały uśmiechy, a niektórzy nie kryli wzruszenia.

Dla wszystkich było to piękne spotkanie, dzięki któremu nawiązały się nowe znajomości, które być może zaowocują dalszą współpracą w przyszłości.

Akcja projektu przeprowadzona była dzięki konkursowi „DZIAŁAJ Z NAMI SENIORAMI” w ramach projektu  ROZWIJAMY WOLONTARIAT W MAŁOPOLSCE, któremu honorowo patronuje Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa.

Konkurs „DZIAŁAJ Z NAMI-SENIORAMI!” jest realizowany w ramach projektu “Rozwijamy wolontariat seniorów w Małopolsce” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej dostępnej pod adresem:

http://www.wolontariat-malopolska.pl/relacja-z-akcji-wolontariack-vii.html