Relacja z akcji społecznej zrealizowanej przez szkołę w Proszówkach

2017-12-10
Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

 

18 listopada w Zespole Szkół Gminnych w Proszówkach  odbyło się Forum Zdrowego Odżywiania pod hasłem  „Zdrowe żywienie –mądre pokolenie”.

Organizatorem tego spotkania było Szkolne Koło Wolontariatu ZSG w Proszówkach przy współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Krakowie w ramach projektu Poznaj.Decyduj.Działaj. Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Celem Forum było uświadomienie społeczności lokalnej i szkolnej, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu odpowiedni i zdrowy styl odżywiania.  Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zaprosiliśmy nie tylko uczniów naszej szkoły, ale i całe środowisko lokalne.

Aby całe spotkanie miało charakter również merytoryczny zaprosiliśmy gości. Byli nimi min. restauratorzy, pasjonaci gotowania: Pan Rafał Lemiowski, Pan Jacek Sobas, specjalista od zdrowego żywienia Pani Agnieszka Kupczyk, sportowcy: absolwent naszej szkoły – Sebastian Porębski – mistrz świata w MMA oraz Wojciech Mazurkiewicz – trener triatlonu, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami związanymi  z tematyką forum – czyli jak jeść nie tylko smacznie, ale też zdrowo, włączając w to aktywność fizyczną. Nie zabrakło też specjalisty z dziedziny medycyny – Pan Bogdan Koncewicz-Żyłka opowiedział nam bardzo ciekawie o negatywnych skutkach niewłaściwego odżywiania produktami typu fast food . Niebywałą atrakcją forum były pozdrowienia od Masterchefa Charles’a Daigneault’a.

Ponadto przygotowano wiele atrakcji – naukę dekorowania serwetek, dla Panów wiązanie krawatów oraz pokaz carvingu czyli rzeźbienia w owocach i warzywach w wykonaniu uczennic z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie.

Podczas Forum było smacznie i kolorowo.  Uczniowie przygotowywali pyszne soki owocowo-warzywne oraz koktajle. Pani Bernadetta  Sławęta zaprosiła nas  na degustację soków i koktajli  z wykorzystaniem Thermomixu, oraz na pyszny wiejski chleb z domowym smalcem.  Stoły były suto zastawione różnymi zdrowymi smakołykami. Uczniowie i opiekunki Koła wybierały przepisy zwracając uwagę nie tylko na walory smakowe, ale też na wartości odżywcze. Królowały więc ciasteczka owsiane, ciasta marchewkowe, zdrowe pasty warzywne oraz sałatki z kaszą i warzywami.  Wszystkie potrawy przygotowali uczniowie – część samodzielnie w domu, a część w szkole. Można było też zabrać ciekawy przepis do domu a także przeglądnąć ciekawe książki związane ze zdrowym żywieniem.

Pani Izabela Korman przygotowała wystawkę z informacją, ile cukru znajduje się w wybranych produktach – dla wielu było nie małym zaskoczeniem, ile cukru jest przemycanego w różnych produktach.  Niech to będzie dla was nie tylko ostrzeżeniem ale i wyzwaniem, żeby niektórych produktów nie jeść  bez ograniczeń .

Podczas spotkania ogłoszono wyniki konkursu na plakaty promujące zdrowe odżywianie:

  • I miejsce zdobyła Karolina Stępień klasa V
  • II miejsce Klaudia Smaga klasa II
  • III miejsce przypadło dla Igora Cholewy klasa V

Wyróżnienia przyznano Julii Michniak, Izabeli Śmiałek oraz Milenie Pałkowskiej.

Wszyscy uczestnicy forum żywieniowego wzięli również udział w konkursie, którym był quiz o zdrowym odżywianiu – zadaniem było rozwiązanie krzyżówki. Wśród wszystkich uczestników zabawy rozlosowane zostały nagrody i drobne zdrowe upominki w postaci owoców. Zwycięzcą głównych nagród zostały Monika Gołębiowska oraz Anna Duda.

Organizatorzy spotkania mają nadzieję,  że udało im  się  zainspirować przybyłych gości  do zmiany w  życiu na lepsze, że od teraz wszystkie złe nawyki żywieniowe odejdą do lamusa i  będzie już tylko  zdrowo, smacznie i z kulturą.

 

Projekt „Poznaj, decyduj, działaj” został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.